Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zazimovat levanduli

22. Říjen 2022
Jak zazimovat levanduli

Jak zazimovat levanduli | rady a tipy. Levandule je trvalka, která na našich zahradách zdomácněla a její pěstování není náročné. Přesto bychom jí ještě předtím, než ji zazimujeme, měli věnovat určitou pozornost.

Co je potřeba

Zahradnické nůžky

1

Pokud chceme, aby nám levandule dělala radost příští rok, je nutné zbavit ji suchých, odumřelých částí. V místech, kde levandule uschla, je ustřihneme.

K tomu bychom měli použít speciální zahradnické nůžky. Ty jsou ostré, takže řez je čistý a rostlina se rychle zahojí, pokud bychom náhodou zastřihli i živou část. Respektive se tam, kde jsme levanduli zastřihli, nevytvoří vstupní brána pro infekce a škůdce.

Na podzim je lepší zkracovat výhonky šetrně. Příliš hluboký řez by jim mohl ublížit do té míry, že by nemusely na jaře obrazit. Snažíme se keřík tvarovat dokulata, takže levandule bude hustší a nebudou ji hyzdit vytáhlé výhonky.

Ty části rostliny, které přes zimu nepřežily, na jaře odstraníme. V dubnu a květnu si můžeme dovolit mnohem razantnější sestřih než na podzim, protože rostlina přes léto opět vyrazí a je mnohem odolnější.

Ještě před prvními mrazíky a sněhem přikryjte levanduli chvojím, aby přečkala zimu. Zejména pokud jde o nové rostlinky, které jste teprve letos zasadili a ještě důkladně nezakořenily.

2

Stále více lidí si tuto voňavou krásku zkouší pěstovat v květináči.

Jestliže jste ji měli přes léto venku, určitě ji musíte zazimovat. Levandule totiž neumí v květináči pořádně zapustit kořeny, má tam málo místa, i když ji dáme do velké nádoby. Venku by jí hrozilo vymrznutí.

Tipy

Levandule pochází ze Středomoří a její sušené květy se používají k provonění šatních skříní a k vypuzení šatních molů.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat srdcovku nádhernou růžové květy
Jak pěstovat srdcovku nádhernou
Hledáte nenáročnou kvetoucí trvalku s krásnými květy do vaší zahrádky? Co si pořídit půvabnou rostlinku s vystihujícím jménem srdcovka nádherná? Pěsto…
Jak pěstovat rukolu doma | rady
Jak pěstovat rukolu doma | rady
Jak pěstovat rukolu doma | rady. Rukolu (roketu) si můžete vypěstovat i doma. Je to brukvovitá rostlina, která oplývá množstvím vitamín…
Jak pěstovat „pomlázkovník“
Jak pěstovat „pomlázkovník“
Jak pěstovat „pomlázkovník“ | rady a tipy. Jestliže se chystáte plést letos na Velikonoce pomlázky, zhotovte si jednu navíc. Zkuste si z ní…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.