Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zútulnit obývací pokoj

29. Červen 2023
Jak zútulnit obývací pokoj

Obytný pokoj by měl být oázou klidu a pohodlí v každém domově. Mělo by to být místo, kde se cítíme uvolněně a bez napětí, nehledě na to, zda sledujeme film, čteme knihu, nebo trávíme čas s přáteli či rodinou. Vytvoření takové atmosféry však vyžaduje trochu úsilí. Následující tipy vám ukážou, jak můžete svůj obývací pokoj doplnit, aby byl útulnější a vy jste se v něm více cítili jako doma.

Měkký koberec

Začněte od podlahy. Přidání koberce do obývacího pokoje může dramaticky změnit celkový vzhled a atmosféru v místnosti. Koberce nejenže dodají do místnosti pocit tepla, ale také pomohou definovat prostor a dodat mu strukturu. Při výběru koberce hledejte materiály, které jsou měkké na dotek, a barvy nebo vzory, které se hodí ke stávajícímu vybavení místnosti.

Kromě estetického hlediska koberec může plnit také roli izolace, což je zvláště užitečné v chladnějších měsících, a také snížit hluk – to ocení všichni lidé žijící v panelových a bytových domech. Při výběru velikosti koberce mějte na paměti, že by měl být dostatečně velký, aby se na něj vešly některé kusy nábytku, jako je konferenční stolek nebo křeslo. Tím se vytvoří ucelený a harmonický vzhled.

Taburet

Taburet je nesmírně praktický kousek nábytku. Jeho hlavní výhodou je flexibilita. Může fungovat jako provizorní místo na sezení pro hosty, jako místo pro odkládání knih, časopisů nebo třeba ovladače k televizi a samozřejmě si ho můžete postavit před křeslo a pokládat na něj nohy. Díky jeho nízké hmotnosti a malé velikosti jej lze snadno přemístit podle potřeby.

Taburety jsou, stejně jako pohovky a křesla, dostupné v široké škále stylů, materiálů a barev, takže si můžete vybrat takový, který nejlépe odpovídá vašemu vkusu a zařízení interiéru. Nejvíce k útulnosti pokoje přispěje čalouněný taburet a třeba dřevěný taburet dodá obývacímu pokoji také přírodní vzhled.

Přidání zeleně

Přidání rostlin do obývacího pokoje je jedním z nejsnadnějších a nejúčinnějších způsobů, jak prostoru dodat život a barevnost. Rostliny vzhledově oživují místnost a také v ní zlepšují kvalitu vzduchu, když ho mj. zvlhčují.

Výběr rostlin závisí na řadě faktorů, například na množství přirozeného světla v místnosti nebo na tom, kolik času můžete věnovat péči o rostliny. Velké rostliny, jako je rajská palma nebo monstera, vytvoří dramatický vizuální efekt, zatímco menší rostliny na stolku nebo polici, jako jsou třeba sukulenty, budou působit méně nápadně.

Malá komoda

I když se malé komody nejčastěji nacházejí v ložnicích, mohou být velmi užitečné i v obývacím pokoji. Malá komoda je praktický kus nábytku pro skladování knih, CD a DVD, her a různých drobností, které by jinak v obýváku vytvořily nepořádek.

Malé komody mohou být také efektivním řešením pro vystavení dekorativních předmětů, jako jsou fotografie, sklenice nebo sbírkové předměty. To vám umožní vnést do obývacího pokoje svou osobnost.

Osvětlení

Klíčovou roli v atmosféře obývacího pokoje hraje osvětlení. Důležité je jak z funkčního hlediska, tak i toho estetického – osvětlení může být výrazný dekorační prvek ve večerních hodinách.

Dobrá je kombinace různých druhů světel. Začněte s hlavním osvětlením, které poskytuje dostatek světla pro celý pokoj. Využít můžete lustr nebo několik vestavěných stropních světel. Hlavní světelné zdroje pak můžete doplnit o stolní či stojací lampu, LED pásky, ambientní osvětlení televize nebo podlahové osvětlení. Nezapomeňte však ani na přirozené světlo, jeho intenzitu maximalizujete použitím lehkých záclon.

Tipy

Chcete mít obývací pokoj zařízený trochu netradičně? Zařiďte si obývák ve stylu art deco, pro který je charakteristický lesk a kombinace vzhledově i strukturně rozmanitých materiálů.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.