Přejít k hlavnímu obsahu

Jakou květinu ke Dni matek

06. Květen 2021

Květina pro Den matek

Nalezení dokonalých květin, které se rozhodnete věnovat vaší jediné a nezaměnitelné mamince na významný sváteční den - Den matek, může být občas opravdovou výzvou. Od kytice, která oslavuje mateřství, chcete totiž opravdu hodně! Chcete aby se jí líbila a byla jí sympatická, aby splňovala její styl a zároveň aby za vás daná květina dokázala vyjádřit skutečný sentiment lásky, péče a vděčnosti. Chcete vyjádřit vaše emoce a pocity, ale hlavně vděk za všechny činy, které pro vás vaše máma kdy udělala. Můžete samozřejmě vybírat ze široké škály krásných barevných květin ke dni matek. Od tulipánů přes podmanivé pivoňky a klasické růže až po odolné orchideje, všechny zmíněné květiny jsou rozhodně jarními bestsellery, které můžete vaší mamince věnovat. Zároveň jsou dostupné v různých barvách a variantách.

Ovšem i Den matek má svou konkrétní květinu, kterou jsou v naší společnosti trochu nedoceněné karafiáty. V dnešním článku si tedy přiblížíme historii křehkých karafiátů a povíme si o tom, proč právě z nich se stala oficiální květina, která se hojně věnuje ke dni matek.

 

Historie spojená s dnem matek

V roce 1908 se dáma jménem Anna Jarvis oficiálně zapsala do historie jako první dáma, která v USA uspořádala oslavu tohoto dnes již významného dne, dne který je věnován našim jedinečným maminkám. Anniným snem bylo věnovat alespoň jeden jediný den v kalendáři těm nejdůležitějším osobám v našich životech, tedy našim matkám. Oficiálně byl tento svátek v USA s krásnou myšlenkou uznán v roce 1914. V Československu se na oficiální oslavy tohoto svátku čekalo o něco déle, konkrétně až do roku 1923, kdy hlavní propagátorkou byla Alice Masaryková. Zajímavostí také je, že se tento svátek slaví různě na světě v odlišné dny. Ve Velké Británii oslavují Den matek každou čtvrtou postní neděli, kdežto v Česku se slaví podle amerického vzoru každou druhou květnovou neděli. V Arabských zemích má svátek konkrétní datum 21. března.

Proč zrovna karafiáty?

Během historicky prvního Dne matek, který se slavil, rozdala zakladatelka Anna Jarvis 500 karafiátů všem matkám, které se účastnily sborové služby na ministerstvu, kde byla její zesnulá matka učitelkou. Od toho dne se církev rozhodla pravidelně rozdávat karafiáty jako projev uznání při každé bohoslužbě, která se konala právě na Den matek. Příběh a povědomí o svátku matek se začal postupně rozšiřovat dál a brzy se tak stal normou mezi ostatními církvemi a komunitami.

Význam karafiátu pro Den matek

Botanici a odborníci na květiny tvrdí, že právě Anina matka, které byl první Den matek věnován, milovala karafiáty natolik, že měla zahradu plnou karafiátů. Přirozeně se tak karafiáty staly symbolem pro Den matek. Nejčastěji v růžové barvě, která je symbolem neutuchající a nehynoucí lásky k našim matkám. Bílé karafiáty mají v tento den taktéž významné zastoupení, jsou věnovány matkám, které s námi bohužel už nadále nejsou na tomto světě. Kromě toho, že jsou karafiáty symbolem oslavy Dne matek, mají po celém světě také širokou škálu fascinující symboliky a různých významů, které vychází především z kultury konkrétních států. Některé příklady nejznámějších významů přikládáme níže:

1

Zelené karafiáty

Zelené karafiáty jsou významné zejména pro významnou irskou událost, Den svatého Patrika. Každý irský patriot tento svátek poctivě slaví a i když v tento svátek hraje nejvýznamnější roli oblíbený nápoj, zelené karafiáty zde mají také významné postavení. Zároveň zelené karafiáty jsou spojené s básníkem Oscarem Wilde, který je miloval.

2

Červený karafiát

Červený karafiát: Květina v rudých barvách je jasným symbolem vášně a lásky. Jedná se o národní květinu temperamentního Španělska, kde ji lidé znají pod názvem Clavel. V sousedním Portugalsku je naopak známá karafiátová revoluce, která je oslavou portugalské nezávislosti. Někdo oslavuje svobodu klíči, jiní karafiáty.

3

Bílý karafiát

Bílý karafiát: Bílá barva u karafiátu znamená nevinnost a čistotu. V Holandsku se například bílé karafiáty používají k uctění památky statečných vojáků, kteří bojovali během války.

Nezapomeňte tento rok si v kalendáři poznamenat významný den, Den matek, který tento rok připadá na 9. května. A potěšte vaši maminku krásnou kyticí květin. Ať už to budou symbolické karafiáty nebo její oblíbený druh, můžete si být jistí, že vaše milující gesto rozhodně ocení. Můžete se inspirovat výběrem květin například u nás na Flora online, kde na vás čeká výběr těch nejčerstvějších květin! Stačí si jen vybrat.

Pošlete mamince květinu ke Dni matek

Chcete li udělat mamince radost a překvapení zároveň, neváhejte objednat Vaší mamince doručení kytice kurýrem . Na výběr máte z mnoha květinových e-shopů, které doručují květin po celé ČR a také třeba na Slovensko. Vybrali jsme nějaké ověřené, kteří Vám doručí kytici i ve stejný den kdy ji objednáte. Donáška květin je prostě IN.

Návod obsahuje komerční sdělení.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Čím překvapit maminku na den matek?
Druhá květnová neděle u nás tradičně patří maminkám. Moderní podoba tohoto svátku se na počátku 20. století vyvinula z nápadu uctít památku bojovnice…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.