jaktak.cz

Jak udělat smažený květák | recept

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak udělat smažený květák | recept. Smažený květák, nové brambory a okurkový salát, to je kombinace, které na poledním menu v restauraci odolá málokdo. Smažený květák si objednávají hlavně ženy (dobře vědí, jak pracné to je jídlo), a také lidé single žijící – připravovat smažený květák pro jednu osobu se obvykle nikomu nechce. Ale květák není nutno smažit jen v klasickém trojobalu. Jak udělat smažený květák jinak a možná i méně pracněji? Nabízíme několik možností.

Co je potřeba

  • větší květák
  • vejce 
  • hladká mouka
  • sůl
  • tuk na smažení
  • kuchyňské vybavení a zařízení

Krok 1

Květák, neboli karfiol, je jako každá zelenina poměrně málo energetický (asi 250 kilokalorií na jeden kilogram). Takže je po něm – jako po každé zelenině – brzy hlad. Už žačky Magdaleny Rettigové vysmážely různě obalené růžičky uvařeného karfiolu, aby mu jednak přidaly vždy oblíbenou chuť „smaženinky“, a zároveň zvýšily jeho sytost. A právě ta zvýšené energetická hodnota nás dnes trochu trápí. Protože smažený květák, a ať je smažený jakkoliv, žádná dieta není.

Krok 2

Květák ke smažení musíme nejdřív trochu uvařit. Doba smažení bude krátká, květák by během ní nezměkl. Vodu na vaření osolíme, asi jako když vaříme oloupané brambory, aby byl ovařený květák rovnoměrně slaný. Dodatečné solení je sice také možné, je ale dost obtížné najít správnou míru – buď zůstane neslaný nebo ho můžeme snadno přesolit.

Krok 3

Vařením květák také zbavíme trochu nepříjemného aroma. Květák vaříme jen tak do „polotuha“, nesmí být úplně měkký. Ovařený rychle zchladíme ve studené vodě, aby zůstal pevný. Rozebereme ho na malé růžičky, případně nakrájíme na asi dva centimetry všude stejně silné plátky. Jednotlivé dílky pak buď obalujeme v mouce, vejci a strouhánce nebo – jednodušší způsob – je namáčíme v těstíčku.

Krok 4

Základní těstíčko na smažený květák: V širší misce rozšleháme tři vejce, dvě špetky soli a tolik hladké nebo polohrubé mouky, aby vzniklo těstíčko trochu hustší než jako na palačinky. V těstíčku smáčíme na vidličce nabodnuté kousky květáku a vkládáme je hned do vyšší vrstvy rozpáleného tuku. Je praktické mít misku s těstíčkem blízko pánve, respektive držet ji přímo nad pánví, protože těstíčko z květáku někdy kape. Pozor za spálení kůže horkým tukem.

Krok 5

Těstíčko lze připravit mnoha jinými způsoby: pivní těstíčko (mouku rozmícháme v pivu), vinné těstíčko (jako tekutinu použijeme lehce přisolené stolní bílé víno), sýrové těstíčko (do základního těstíčka přimícháme na jemném struhadle nastrouhaný sýr), sněhové těstíčko (mouku a mléko rozmícháme se žloutky a do hmoty vmícháme ušlehaný tuhý bílkový sníh). Těstíčka můžeme také kořenit, ale raději s mírou, aby nebyla přehlušena specifická chuť květáku.

Krok 6

V tuku kousky květáku rychle osmažíme po obou stranách. Od smažící pánve neodcházíme, květák byl předem uvařený, a tak je proces smažení rychlý. Při první várce vložené do tuku poznáme, zda je hustota těstíčka správná. Můžeme je buď naředit nebo trochou mouky zahustit. Zbytek těstíčka a rozdrobené kousky květáku na závěr smícháme a naposled osmažíme jako placičku, o kterou je vždy největší zájem.

Krok 7

Osmažené kousky květáku vybíráme z tuku děrovanou nebo drátěnou lopatkou, skládáme je do misky, kterou udržujeme na teplém místě. Nevkládáme je ale do teplé trouby, protože tam by květák dále měkl, což není žádoucí. Některé kuchařky mají „vychytávku“, že misku na odkládání usmažených květáků mají postavenou na obrácené poklici hrnce, v němž se vaří brambory určené jako příloha ke květáku.

Krok 8

Smažený květák nejlépe chutná s novými bramborami, se šťouchanými bramborami nebo s bramborovou kaší. Protože těstíčka na smaženém květáku jsou chuťově zajímavá a poměrně tučná, není třeba (a ani moc vhodné) podávat ke smaženému květáku ještě tučnou tatarskou omáčku. Vhodnějším doplňkem je okurkový, hlávkový nebo rajčatový salát.

Pokud si chcete udělat zdravější verzi pokrmu z květáku, doporučuji tento recept: https://www.jaktak.cz/jak-udelat-smazak-z-kvetaku-v-troube-zdravy-recept.html

Vzhledem k vyššímu obsahu purinů v květáku by lidé nemocní dnou měli tento pokrm konzumovat s opatrností.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-udelat-smazeny-kvetak-recept.html