Přejít k hlavnímu obsahu

Proč je správná matrace a postel tak důležitá?

03. Duben 2023
Proč je správná matrace a postel tak důležitá?

Toužíte po zdravém spánku bez ranních bolestí zad a hlavy? Pak je na místě podívat se na svou matraci. Kvalita spánku se rovněž odráží ve vaší náladě, která bude nejen vás ovlivňovat po celý den. Jak vidíte, kvalitní spánek ovlivní spoustu každodenních úkonů. Proto nikdy nepodceňujte výběr matrace na postel.

Proč je výběr správné matrace a postele tak důležitý

Výběr matrace má vliv nejen na kvalitu spánku, ale také na držení těla v průběhu spánku. To, jak vám matrace podpírá určité části těla se vám odrazí v kloubech a páteři. Při špatné volbě nebo při používání nekvalitního modelu, se vám může rapidně zhoršit kvalita spánku a zároveň si rozhodíte opěrný systém těla.

Pokud se přesuneme na výběr postele, pak si můžete být jistí, že i ona vám může, jak pomoci, tak výrazně uškodit. Matrace musí do rámu postele padnout úplně přesně. Ti, co se již poučili z předešlých chyb, začali dělat následující – nejprve vybrali postel podle rozměrů místa, kam ji mohou dát (a podle potřeb, jako je velikost úložného prostoru, výška postele, nebo podle počtu osob, které na ní budou spát). A následně si vybrali matraci. Do postele s atypickými rozměry se dá využít výroby matrací na míru.

Důležitost kvality spánku

Možná si stále neuvědomujete důležitost svého spánku. Pokud se vám zdá, že je jedno jak spíte, pak za dva či tři roky se vám to škaredě vymstí. Bolesti zad vás mohou snadno vyřadit. Kromě toho, špatný spánek vede k obezitě, ztrátě pozornosti, nervozitě, stresu, a tak dále.

Proč je správná matrace a postel tak důležitá?

Vliv matrace a postele na zdraví

Vzhledem k tomu, že většina z nás dokáže trávit nejméně 1/3 života v posteli, je výběr matrace a postele velice důležitý. Typy a kvalita matrací a postelí přímo ovlivňuje uvolnění a relaxaci páteře během spánku, a to má logicky vliv na další fyzické problémy.

Výhody vhodné matrace a postele

Pokud se vám podaří vybrat si to nejlepší z výše zmíněných kritérií, pak si budete moci užívat výhod matrace. Nejvíce výhod v sobě skrývají matrace z líné pěny a matrace, které jsou vysoké alespoň 20 cm. Jejich výhodami je lepší spánek, lehčí vstávání z postele, podpěra na důležitých místech, nikde vás zbytečně netlačí a podporují správné prokrvování těla, čímž je zajištěná dokonalá regenerace těla.

Jak vybrat správnou matraci a postel

Nejvhodnějšími materiály pro matrace jsou bez debat studená pěna, viscoelastická paměťová pěna a latex. Všechny tyto materiály jsou speciálně navrhnuty pro ten nejlepší spánek a podpory opěrných bodů. Můžete si být jistí, že tyto materiály vám nabídnou maximální komfort, pružnost, životnost a prodyšnost.

Matraci vždy vybíráme podle tuhosti:

 • Tuhost 1 velmi měkká
 • Tuhost 2 (H1) měkká
 • Tuhost 3 (H2) středně tvrdá
 •  Tuhost 4 (H3) tvrdá
 • Tuhost 5 velmi tvrdá

Většina lidí si vystačí se středně tvrdou pěnovou matrací. Je ideální i pro silnější lidi. Samozřejmě ne všem sedne. Z tohoto důvodu je dobré jít do kamenné prodejny a matraci si vyzkoušet. V případě, že byste hledali kvalitní středně tvrdou pěnovou matraci, stačí se podívat na Expedo.cz!

Teď když víte, na co se u matrace dívat, pak je čas na postel. Zde musíte mít jasno v tom, zda chcete jednolůžkovou nebo dvoulůžkovou postel. Dále si podívejte na to, kam ji umístíte – podle toho se pak dá promyslet druh úložného prostoru. Důležité je zhodnotit délku a šířku postele. Když měří 2 metry, potřebujete prodlouženou variantu, která měří až 240 cm. Ideální šířka lůžka je 1 m, ale můžete volit i z varianty 1,1 – 1,2 metrů.

Co se týká manželské postele, musíme se zaměřit na praktičnost. Ve vyšším věku určitě oceníte vyšší modely, které disponují s úložným prostorem pro další peřiny a potřebné věci. Na tom, jaký model upřednostníte, se musíte domluvit s partnerem. S výběrem vám mohou pomoci na Homago.cz, kde vám srovnají všechny kvalitní manželské postele.

 

 

Kritéria při výběru matrace a postele

      Zvažte, zda máte doma pod matrací pevnou desku, latě z masivního dřeva nebo lamelové rošty.

 •  Dívejte se na matraci podle toho, pro koho matraci kupujete (na váhu, věk, délku těla, a atd.)
 • Přemýšlejte nad potahem – antialergické, termoregulační, absorbující pot nebo s výživovými látkami. Pokud hledáte spíše něco pro alergiky (což je dnes největší problém), pak se podívejte na lůžkoviny Nanospace. Ty zajišťují ochranu proti roztočům. V případě, že byste se chtěli dozvědět o lůžkovinách Nanospace více, podívejte se na recenze nano lůžkovin od Nanospace.cz!
 • Jaký vám bude vyhovovat materiál? – pěna, pružina, hybridní pěna, latex, atd…
 • Jak dlouho chcete, aby vám matrace vydržela?

Typy matrací a postelí

Díky vývoji práce a zchoulostivění lidstva museli výrobci vymýšlet stále nové a nové modely. Mezi ně se řadí:

 •  Matrace z PUR pěny
 • Matrace z HR – studené pěny
 • Matrace z líné – paměťové pěny
 •  Matrace pružinové a taštičkové
 • Latexové matrace
 • Sendvičové matrace

Každá matrace je jedinečná a stejně tak každá má své pro a proti. Z tohoto důvodu si každý musí vyzkoušet všechny druhy matrací a podle toho si vybrat.

Výběr postele závisí na vašem prostoru v bytě, na vaší potřebě a stylu. Vybírat můžete z klasické obdélníkové postele (90x 200 cm) nebo se mrknout po čalouněných postelích, boxspring modelech nebo spíše zvolit postel z masivu. Také máte na výběr z fotonových, jednolůžkových nebo rozkládacích postelí. V případě, že se vám do bytu nevejde postel zároveň s gaučem, můžete zvolit rozkládací gauč, který je mnohdy velmi stylový. V neposlední řadě se zaměřte na to, kolik osob bude na posteli spát…

Péče o matraci a postel

Péče je prakticky stejná. Při každém převlékání matrací, je potřeba vše vysát a utřít od prachu, roztočů a dalších alergenů. Samotnou matraci musíte vysát a pokud máte čalouněnou postel nebo takovou, která má vnitřní prostory, musíte i zde vysát a vytřít. Dřevěné postele je třeba otřít z každé strany lehce navlhčeným hadříkem. Po letech používání jsou někdy ošoupané a lak začíná být vybledlý, proto neuděláte chybu, když starý lak odřete a postel znovu natřete.

Povlaky z matrace většinou stačí vyprat v pračce – bez aviváže. Ovšem u každého výrobku je potřeba se dívat na štítky, kde máte uvedeno, jak s povlaky zacházet. Některé se prát nesmí, ale mají se otřít vlhčeným hadříkem nebo se mají prát až v 60 stupních. Každopádně při správné údržbě, vám všechny výrobky vydrží i několik let!

Tipy

PR článek

Autor: Mirka K.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak si vybrat polštář a matraci | rady
Jak si vybrat polštář a matraci | rady
Jak si vybrat polštář a matraci | rady. Postel – nejoblíbenější místo odpočinku, kde každý tráví přibližně třetinu své existence. Pohodlné lůžko předs…
Jak vybrat správnou matraci | rady
Jak vybrat správnou matraci | rady
Jak vybrat správnou matraci | rady. Potřebujete koupit novou matraci a přemýšlíte, jak a kde začít? Výběr nové matrace není úplně jednoduchou záležito…
Jak vybrat dětskou matraci | rady
Jak vybrat dětskou matraci | rady
Jak vybrat dětskou matraci | rady. Jistě není třeba rodičům zdůrazňovat, že výběr dětské matrace ovlivňuje zdravý růst a vývoj dítěte. To ale neznamen…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.