Přejít k hlavnímu obsahu

Venkovní stínění: v jaké fázi stavby ho řešit

09. Červen 2023
venkovní stínění

I když venkovní stínění třeba nebudete montovat hned, v návrhu stavby s ním počítejte. Připravte si minimálně elektroinstalaci, abyste se vyhnuli pozdějším komplikacím a nemuseli stínění montovat na fasádu.

Do návrhu zapracujte vše – i na co nejsou peníze

Stavebníci do návrhu často zapracovávají jen to, na co jsou aktuálně nebo v dohledné době finance. Právě v návrhu se ale vyplatí myslet dopředu. Na některé prvky, které budete moct dodělat až za několik let, můžete dům připravit dopředu. Jedná se například o:

  • elektrické rozvody pro chytrou domácnost, klimatizaci nebo zabezpečení,
  • elektrické rozvody pro solární panely nebo nabíječku pro elektromobily,
  • podomítkové schránky pro venkovní žaluzie nebo screenové rolety.

Udělat přípravu nebývá finančně náročné a většinou nezabere ani moc času. Elektřinu nachystáte s ostatními rozvody a přípravu pro venkovní stínění zvládnete ještě na hrubé stavbě.

U přípravy pro venkovní stínění buďte přesní

Příprava pro venkovní stínění se řeší proto, abyste při dodatečné montáži stínění nemuseli připevňovat předokenní žaluzie nebo rolety na fasádu ani do rámu okna. Kromě toho, že žaluzie schované pod fasádou působí více esteticky, nemusíte dodatečně sekat do zdi a vyhnete se tak vzniku tepelných mostů.

U přípravy pro předokenní žaluzie je důležité, abyste byli přesní, měli rovné zdi a dobře udělanou fasádu. Nejjednodušší postup je nachystat si nad oknem místo pro žaluziový kastlík (pomocí kterého žaluzie schováte pod fasádu) nebo kastlík rovnou namontovat a dodělat žaluzie později.

Pokud se rozhodnete si nachystat i profily pro boční vedení žaluzií, můžete postupovat takto:

  1. Změříte okenní otvory – v tomto kroku musíte být absolutně přesní, tolerance je ±2 mm. Při větší odchylce hrozí, že žaluzie nebudou správně fungovat.
  2. Kastlík a pouzdra pro vodicí profily ukotvíte do zdiva – při instalaci nezapomeňte měřit rovinnost pouzder (například pomocí vodováhy), která je pro správný chod stínění klíčová.
  3. Při práci na izolaci a fasádě všechny komponenty zapravíte – jakmile všechny komponenty zapravíte, domluvíte se s montážní firmou na termínu, kdy zadáte do výroby nejnákladnější část, samotnou žaluzii.
venkovní stínění

Venkovní žaluzie nejlépe namontuje firma

Pokud to výrobce žaluzií požaduje, nechte zaměření i montáž venkovních žaluzií na zkušené firmě. Při zaměřování nebo montáži byste mohli udělat chybu, kvůli které přijdete o záruku. Zkušení montážníci ví, jak vše správně zaměřit a nachystat tak, aby žaluzie fungovaly bez problému i několik desítek let.

 

Autor: Mirka K.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

skříň dekor mramor
Jak použít mramor v obývacím pokoji?
Mramor se v architektonickém světě využívá už po staletí. Čím dál častěji se s ním setkáváme i v moderních interiérech, takže se přirozeně nabízí otáz…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.