Přejít k hlavnímu obsahu

Víte, jak vybrat sprchovou baterii?

14. Červenec 2021

Práce se stresem, možnost uvolnění, příjemná vzpruha pro naši nervovou soustavu. I o tom je sprchování. Jak vybrat sprchovou baterii, aby splnila naše očekávání a vedle hygienické stránky nabídla i něco víc?

1

Sprchové baterie: Nástěnná nebo pod omítku?

Sprchování přináší našemu tělu vedle efektivní hygieny také řadu prospěšných „vedlejších“ efektů. Abyste si svou lázeň užili, je třeba zvolit takové pomocníky, kteří vám tento záměr umožní realizovat. Vedle kvalitní sprchy je třeba volit i kvalitní sprchovou baterii. Základní otázkou při jejím výběru je, zda nástěnnou (instalace přímo na zeď, součástí jsou krycí rozety) nebo podomítkovou (instalace na podomítkové montážní těleso).

Podomítková varianta sprchové baterie vám ušetří místo, minimalizuje riziko zranění při pohybu ve sprše a obvykle prostor opticky zvětší. Nástěnná sprchová baterie se zpravidla volí tam, kde nechcete zasahovat do stávajících rozvodů a pouze nahrazujete nefunkční baterii novou. Mezi základní varianty patří sprchová baterie páková, termostatická nebo kohoutová. Sprchová baterie může být určena pro jeden nebo více spotřebičů (například s možností přepínání hlavové sprchy a sprchové hlavice).

2

Sprchová baterie: Design a moderní technologie

Samostatnou kapitolou je výběr tvaru baterie. Doporučuje se zvolit takové linie, které ladí s celkovou atmosférou koupelny a pohled na ně vás neomrzí během pár měsíců. Sprchové baterie lze zvolit klasicky oblé, ryze hranaté anebo jejich příjemnou kombinaci. Některé baterie nabízí inspiraci přírodou, jiné industriálním stylem. Zvolit můžete verze zdobené, odlehčené anebo přísně minimalistické. Vedle klasických chromových povrchů lze pořídit i baterii ve zlatavých odstínech, bílou, v designu nerezu či černou. Důležité je však přihlédnout k ošetření povrchů – moderní technologie zvyšují jejich mechanickou odolnost, udržují lesk, stálost barev a brání usazování vodních kapek či nečistot. Tím se výrazně usnadňuje údržba a zvyšuje životnost. Moderní sprchová baterie bývá vyzbrojena i řadou dalších technologií, například pro úsporu vody nebo omezovačem teploty.

3

Páková sprchová baterie

Páková sprchová baterie je klasikou, která funkčně i esteticky potěší. Teplotu a intenzitu proudu regulujete prostřednictvím ovládací páky. Za jejím hladkým a přesným chodem obvykle stojí keramická kartuše, často podpořená moderní technologií. Plastové kartuše bohužel způsobují nepříjemné přeskakování při manipulaci s pákou a zvyšují riziko opaření. Pákové sprchové baterie nemívají bezpečnostní pojistky, což je limituje zejména v domácnostech s malými dětmi. Některé varianty jsou vybaveny omezovačem teploty nebo izolací, aby povrchy zůstávaly vždy dostatečně chladné.

4

Termostatická sprchová baterie

Moderní variantou jsou termostatické sprchové baterie, které posunují možnosti sprchování ještě o kousek dál. Díky svému jednoduchému a zároveň bezpečnému ovládání se hodí nejen do běžných domácností, ale také do domácností s dětmi, případně pro seniory. Teplotu a intenzitu proudu nastavujete buď otočením příslušné rukojetí nebo zmáčknutím tlačítka. Jistě oceníte jednoznačné symboly na sprchové baterii.

Předností u termostatické sprchové baterie je důraz na bezpečnost. Standardem bývá teplotní pojistka, kterou musíte mechanicky uvolnit při nastavování vyšších teplot (obvykle od 38 °C). Některé termostatické sprchové baterie jsou vybaveny speciálními technologiemi, které udržují povrch v příjemné teplotě. U některých typů termostatických baterií můžete spouštět více spotřebičů najednou, jindy mezi nimi přepínáte. Nespornou potěchou u termostatické sprchové baterie je stálost proudů po celou dobu sprchování.

Návod obsahuje komerční sdělení.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak opravit zahradní dřevěný nábytek
I nábytek určený k pobytu na zahradě se po čase může nějak poškodit. Kvůli zatížení, dlouhodobému vystavení venkovním podmínkám (nábytek není na zimu…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.