Přejít k hlavnímu obsahu

6 tipů, jak se zbavit rzi v domácnosti

12. Říjen 2021
6 tipů, jak se zbavit rzi v domácnosti

Trápí vás rezavé nářadí, nádobí či keramika? Je spoustu způsobů, jak odstranit rez a vrátit předmětům jejich původní vzhled a funkčnost. Těchto šest jednoduchých triků a tipů pomůže s odstraněním jakékoliv rzi v domácnosti.

1

Chemické prostředky

Tyto prostředky velmi efektivně odstraňují rez. Je ale třeba dobře vybírat a důsledně dodržovat pokyny pro bezpečnou práci a přiložený návod. Ne každý přípravek je totiž vhodný na každý povrch. To ostatně platí i u těch po domácku vyrobených. U choulostivých předmětů je raději nejprve vyzkoušejte na méně viditelném místě.

2

Manuální odstranění

Jste odpůrci chemických prostředků? Řešením může být elektrický brusný kartáč, kovový kartáč nebo šroubovák. Těmito předměty rez jednoduše seškrábete. Nakonec povrch přeleštíte jemným brusným papírem. Pokud se jedná o povrchy náchylné na poškrábání zkuste spíš jiné metody nebo pouze jemné leštění.

3

Octová koupel

Každý má doma láhev octa. Vytvořte octovou koupel pro předmět, který má na sobě rez. Ponořte jej na několik hodin do lázně a nechejte působit. Poté omyjte v obyčejné vodě, osušte a například pomocí ocelového kartáče povrch dočistěte.

4

Kaše z jedlé sody

Smíchejte vodu s jedlou sodou a vytvořte kaši připomínající zubní pastu. Tu naneste na rezavý předmět a nechte pár hodin působit. Omyjte vodou a zbylou rez odstraňte.

5

Citronová šťáva se solí

Nejprve předmět “osolte” a následně na něj nalejte citronovou šťávu. Opět nechte pár hodin působit, než přebytečnou rez seškrábete drátěnkou nebo kartáčem z oceli.

6

Coca cola

Použití Coly na odstranění rzi se může zdát poněkud neobvyklé. Cola však obsahuje kyselinu fosforečnou, kterou obsahují i některé přípravky na rez zakoupené v drogerii. Hodí se především na odstranění rzi z nádobí.

Jak nejlépe odstranit rez z nádobí

Najít rez na talíři nebo jiném nádobí není moc příjemné. Pokud se u nádobí, které běžně dáváte do myčky objeví rez, použijte sůl do myčky s obsahem zinku, nebo mycí tablety s obsahem soli. Jejich používáním zabráníte usazování vodního kamene a rzi uvnitř myčky i na nádobí.

Další zajímavou a efektivní metodou může být použití brambory, jaru a soli (případně jedlé sody). Bramboru rozkrojte napůl, potřete jarem a nasypte na ni sůl. Pak jednoduše několikrát potřete postižené místo, opláchněte vodou a dobře vysušte.

Kovové nádobí po umytí v myčce ihned osušte utěrkou. Pokud tak neučiníte, může se na něm postupem času vyskytnout koroze. Nádobí, které je náchylné na korozi do myčky nedávejte.

Jak účinně odstranit rez z příborů

Všimli jste si podezřelých rezavých skvrn na kuchyňských nožích či příborech? Důvodem může být zanechání špinavého a mokrého nádobí po dlouhou dobu v myčce nebo na kovovém odkapávači či ve dřezu. Nenechávejte proto příbory ležet ve vlhkém prostředí a po umytí je pečlivě vysušte kuchyňskou utěrkou.

Pokud už se rez na příborech vytvořila a nejde ji odstranit pouhým vyleštěním utěrkou, máme tip, jak se nevzhledných rezavých skvrn zbavit. Namíchejte pastu z jedlé sody a vody v poměru 1:3. Tuto pastu naneste na nerezovou ocel a nechte působit. Následně opláchněte a pečlivě osušte.

Pozor na mytí příborů v myčce! U těch levnějších s označením 18/0 a 17/0 se použití myčky vůbec nedoporučuje. Odolnější vůči rzi jsou naopak příbory označené 18/10, díky přítomnosti niklu a dalších prvků obsažených ve slitině. Nikl je ale zároveň měkčí, takže jsou tyto příbory zase méně odolné proti poškrábání.

6 tipů, jak se zbavit rzi v domácnosti

Jak odstranit rez v koupelně

Rez v koupelně je běžným jevem. Jednoduchým trikem pro odstranění rzi je použití octa. Skvrn od rzi na vaně, WC, umyvadle nebo i na dlažbě se můžete zbavit pomocí citronové šťávy a soli.

Velmi efektivní je použití kvalitních čistících přípravků na koupelny, které jsou účinné v odstranění rzi a vodního kamene. Najdete mezi nimi čističe vhodné na vodovodní baterie, sanitu i keramické obklady. Tyto prostředky spolehlivě a rychle odstraní skvrny i bakterie a zanechají koupelnu hygienicky čistou.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat vhodný kuchyňský dřez
Jak vybrat vhodný kuchyňský dřez
Na trhu je spousta typů kuchyňských dřezů od nerezových přes granitové až po ty z tectonitu. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a jak vybrat ten správný? Por…
Jak vybrat ideální vypínač
Jak vybrat ideální vypínač
Vypínač je důležitou součást domu. Nejen, že vypíná a zapíná světla, ale tvoří i zajímavý designový prvek. Jistě nám dáte za pravdu, že ošklivým plast…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.