Přejít k hlavnímu obsahu

Infrasauna na zahradě a její výhody oproti finské sauně

18. Prosinec 2023

Infrasauny jsou stále populárnější a v posledních letech se začaly hojně objevovat i na našich zahradách a venkovních terasách. V místech kde dosud vládly klasické finské sauny. Důvodů je hned několik: infrasauny jsou levnější, zaberou méně místa, nemusí se rozehřívat a jednodušší je i stavební příprava. Ale pojďme se na vše podívat blíže.

Proč vás budou infrapaprsky bavit a jaké mají zdravotní benefity?

Možná jste o infrasaunách slyšeli spoustu mýtů a polopravd. Hlavní rozdíl mezi infrasaunou a finskou saunou je ve způsobu prohřívání: ve finské sauně vzniká teplo v kamnech a ta postupně ohřívají vzduch v sauně.

A to trvá dlouho. Podle velikosti sauny několik desítek minut. Uplyne často i půl hodiny, než se budete moci saunovat. Navíc vysoké teploty často až 100 °C nevyhovují každému.

Infrasauna je jiná.

Ohřívání vzduchu uvnitř kabiny zde odpadá, protože infrapaprsky ze zářičů ve stěnách prohřívají přímo vaše tělo. Nemusíte na nic čekat. Protože například moderní infrazářiče Vitae jsou známé tím, že dosahují plný výkon už vteřinu po zapnutí.

A pokud nemáte rádi velké horko, infrasaunu si hned zamilujete. Teploty vzduchu se v ní pohybují kolem příjemných 45 °C a délka pobytu může být i několik desítek minut, během kterých si skvěle odpočinete.

Infračervené teplo vás příjemně prohřeje, uleví od bolesti svalů a kloubů, pomáhá při detoxikaci a je skvělou prevencí před záněty. Další výhodou infrasauny je to, že ji mohou využívat i ti, kdo ze zdravotních důvodů do finské sauny nemohou.

Venkovní infrasauna: protože v přírodě je saunování lepší

Infrasauna na zahradě nebo na terase s výhledem do okolní přírody přináší nový relaxační zážitek. Můžete si užívat klid na svém oblíbeném místě, kde se cítíte nejlépe a z okna sauny sledovat okolí. Po celý rok, v létě i v zimě.

Doma možná nemáte pro infrasaunu vhodné místo, ale na zahradě máte určitě prostoru spousty. Infrasauna se určitě vejde i na vaši terasu nebo balkón.

Nejmenší venkovní infrasauna má půdorys 130 x 115 centimetrů. To je akorát pro jednu sedící osobu. Protože když sedíte, mohou infrapaprsky optimálně prohřát celé tělo.

A protože je kabina poměrně malá, je i lehká. Takže není potřeba složitá příprava podkladu nebo dokonce betonování základové desky, jako tomu je u venkovní finské sauny. Venkovní infrasauně stačí betonové patky nebo pevné dlaždice v rozích.

Pro stavbu infrasauny pak stačí přívod elektřiny 220 V – na rozdíl od finské sauny nejsou potřeba tři fáze.

Jednodušší to už být nemůže.

Rádi byste relaxovali v infrasauně ve dvou nebo dokonce ve větší společnosti? Ani to není problém: stačí kabinu zvětšit. Vybírat můžete buď typizované kabiny nebo si nechat vyrobit venkovní infrasaunu na míru. V případě zájmu vybírejte zde.

Zažijte venkovní infrasaunu na vlastní kůži – dříve, než si ji pořídíte

Saunování venku je jiné než to, na které jste možná zvyklí z veřejných saun v interiérech. Velkou výhodou infrapaprsků je i to, že pronikají skrz oblečení. Což znamená, že se v infrasauně nemusíte svlékat.

To oceníte zejména v zimě, kdy můžete infrasaunu využívat i jako prohřívárnu poté, co přijedete ze zimní lyžovačky nebo procházky.

Ale ani v létě infrasaunu nenechávejte samotnou. Stačí pravidelný krátký pobyt a blahodárné paprsky vám pomohou k tomu, abyste lépe zvládali letní horka: fungují totiž jako nejlepší trénink pro váš termoregulační systém.

Udělejte si výlet do Prahy – Uhříněvsi, kde najdete skvěle vybavený saunový showhroom společnosti SaunaSystem. Vyzkoušejte, zda paprsky z infrazářičů ve venkovní sauně dokonale splňují vaše představy o relaxaci a odpočinku.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na vánoční úklid | praktické rady
Jak na vánoční úklid | praktické rady
Příprava na Vánoce se neobejde bez vánočního úklidu, kterému většinou věnujeme větší péči. Všichni to známe, že během roku na některé práce prostě nez…
materiál na podzimní truhlík
Jak vyrobit podzimní dekorace | tipy
Podzimní dekorace | tipy. Pomalu přichází čas na výměnu předokenních truhlíků s květinami za podzimní výzdobu. Na podzim máme na výběr různé druhy okr…
Jak urychlit zrání rajčat | rady a tipy
Jak urychlit zrání rajčat | rady a tipy
Podzim je tu, noci jsou již chladné a první mrazík může přijít velmi brzy. Pokud pěstujete na zahrádce nebo balkonu rajčata, jistě vám na keřích zůstá…
Jak vybrat okna pro rodinný dům
Jak vybrat okna pro rodinný dům
„Nejsem tak bohatý, abych si pořizoval levná okna,“ - parafráze Rothschildova citátu přesně vyjadřuje, jak se to má s pořizováním oken pro rodinný dům…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.