Přejít k hlavnímu obsahu

Jak bojovat proti anorexii | rady

08. Leden 2021

Jak bojovat proti anorexii | rady. Anorexie je psychická porucha příjmu potravy. Společně s bulimií patří k nejznámějším onemocněním tohoto typu. Objevuje se nejčastěji u dívek v pubertálním věku. Její hlavní příčinou je nespokojenost jedince se svou váhou nebo postavou. Nemocní se často domnívají, že jsou tlustí, i když jsou štíhlí. Tento pocit vede k nechutenství k jídlu a rapidnímu snižování váhy. Je potřeba si uvědomit, že anorexie může být ve svém rozvinutém stadiu i životu nebezpečná. O to více je tato nemoc zákeřnější, protože se velmi těžce na nemocném poznává.

1

Hlavním příznakem je úbytek váhy a neustálé hubnutí. K těm vedlejším patří přerušení menstruačního cyklu a podrážděnost, ta souvisí především s velkým psychickým vypětím. Nemocní předstírají, že se stravují a jídlo přitom vyhazují. Snaží se chovat normálně a jakýkoli náznak problému ihned popírají. Tvrdí o sobě, že jsou obézní a mohou dokonce i přehnaně sportovat. Přestože zhubnou, tak nejsou se svou postavou spokojeni a zacházejí ještě dál.

2

Léčba může začít až po rozpoznání anorexie, proto jsou její identifikační prvky důležité. Pokud se jedná o pokročilejší stadium, tak je potřebná umělá výživa a hospitalizace. Nezbytná je samozřejmě pomoc psychologa. Léčba je dlouhodobá a důležité je vytrvat.

3

Jestliže si myslíte, že je ve vašem okolí někdo, kdo může trpět anorexií, tak se jej snažte dostat k lékaři nebo to alespoň dejte vědět jeho nejbližším příbuzným. Aniž byste si to nyní uvědomovali, můžete dotyčnému člověku zachránit život.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak porozumět dítěti s ADHD | rady
Jak porozumět dítěti s ADHD - porucha pozornosti s hyperaktivitou  | rady. Klíčovými znaky ADHD u dětí jsou hyperaktivita, nedostatečná schopnost…
Jak poznat slepé střevo | rady
Jak poznat slepé střevo | rady. Akutní zánět slepého střeva je nepředvidatelné břišní onemocnění, které může postiženého ohrozit na životě. Příznaky s…
Jak na nechutenství | rady
Jak na nechutenství | rady. Nechutenství mívá nejrůznější příčiny. Pokud nedochází k velkému úbytku na váze, není důvod k obavám. Je nutné rovněž brát…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.