Přejít k hlavnímu obsahu

Jak bojovat proti vším

02. Leden 2020

Vši jsou velice nepříjemný parazit, který skutečně dokáže potrápit. Tento hmyz saje krev savců a žije ve vlasech či chlupech, kam také snáší vajíčka, jež se nazývají hnidy. Na člověku nejčastěji parazituje veš dětská, muňka nebo šatní, která se však nevyskytuje tak hojně a v České republice vůbec ne.

Co je potřeba

- přípravek proti vším
- hřeben na vyčesávání vší
- trpělivost

1

Veš dětská
Je velmi rozšířená zejména mezi dětmi ve školkách a školách, kde se lehce přenáší. Jestli se vši vyskytnou ve třídě, kterou navštěvuje i vaše ratolest, tak je velká pravděpodobnost, že vás čeká jejich likvidace.

2

Veš muňka
Je druh vši, která nežije na vlasech, ale v ochlupení genitálií či podpaží. Může se tedy přenášet pohlavním stykem a i ložním prádlem. Může přenášet nemoc peduculosis pubis, která se projevuje strupy, svěděním a někdy i propuknutím ekzému.

3

Veš šatní
Vyskytuje se v prádlu a obuvi. Na člověka přisedá pouze, když potřebuje sát krev. Žije v Africe, Jižní a Střední Americe a na Středním Východě. Může přenášet skvrnitý tyfus, návratnou a zákopovou horečku. Hyne při překročení 100 stupňů Celsia, takže účinné je vyvaření.

4

Boj proti vším není vůbec jednoduchý, hlavně pokud je hostitelem dívka s dlouhými vlasy. Je nezbytné vytrvat. Mnohé přípravky vám mohou jejich odstraňování ulehčit, ale vyčesávaní hnid a vší se bohužel nevyhnete. I když jsou již mrtvé, musíte je odstranit z vlasů.

5

Přípravky proti vším
Diffusil Care
Diffusil H Forte
Barnys Effective roztok proti vši
Ducray Itax
Jacutin gel
LiQuido Duo X
Paranit
Pedicul Hermal
Pedicap OL
a další.
U všech přípravků čtěte pečlivě příbalovou informaci.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se zbavit vší do dvou hodin
Jak se zbavit vší do dvou hodin | návod. Vši jsou v poslední době velmi častým problémem u dětí v předškolním a školním věku. Existuje mnoho přípravků…
Jak se zbavit vší
Vši a co s tím – Jak se zbavit vší. Každý rodič zajisté zpozorní, když se jeho dítě začne příliš často škrábat a drbat na hlavě. Není ale třeba se zne…
Jak na filcky neboli muňky | rady
Jak na filcky neboli muňky | rady. Filcky jsou velmi nepříjemnou záležitostí nejen pro všechny sexuálně aktivní jedince. Nejedná se o žádnou nebezpečn…
Jak využít kontryhel | rady a tipy
Jak využít kontryhel | rady a tipy. Kontryhel je bylinka známá jako zázrak pro ženy. Pokud vás trápí gynekologické problémy, poruchy menstruace či nep…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.