Přejít k hlavnímu obsahu

Jak bojovat s hemoroidy

30. Květen 2017
Jak bojovat s hemoroidy

Nemoc, se kterou se setkává v současné době velká část populace, je také velmi choulostivým problémem. Týká se totiž střevní oblasti a konečníku, a tak se o tom nemocní často stydí mluvit s lékařem. Přitom může jít o velmi vážnou nemoc, pokud se neléčí. S hemoroidy můžete bojovat třemi způsoby: preventivními opatřeními, léky nebo operací. Vzhledem k vážnosti nemoci v pozdějších fázích je lepší se jí vyhnout prevencí. Detailněji se tedy zaměřím na preventivní opatření, která je dobré dodržovat, i když podezření na hemoroidy ještě nemáte.

1

Vláknina je základ

Lehčí případy hemoroidů můžete vlákninou ve stravě léčit, ale samozřejmě touto stravou zabráníte i případnému vzniku hemoroidů. Vláknina změkčuje stolici a prospívá k léčbě zácpy, která může být jednou z příčin vzniku hemoroidů. Co je tedy dobré jíst? Ovoce (jablka, hrušky) a zeleninu (hlavně zelí, saláty), celozrnné pečivo, neloupanou rýži, luštěniny, brambory atd.

2

Dostatek tekutin

Stejně tak dobré je dodržovat pitný režim, tedy alespoň 2 litry vody denně. Zkuste také omezit nápoje, které vodu z těla naopak odvádějí, jako je alkohol nebo káva.

3

Omezte pálivá jídla

Pálivá a kořeněná jídla (např. s kari) většinou lehké případy hemoroidů zhoršují. Zvětšují také bolesti. Zkuste tedy tento typ stravy omezit. Stejně tak rafinované potraviny v nadměrném množství vašemu tělu neprospívají.

4

Vitaminy a minerální látky

Krvácení způsobené hemoroidy může způsobit nedostatek železa, proto jezte také játra, luštěniny, ořechy a listovou zeleninu. Vstřebávání železa podpoříte přísunem vitaminu C (např. v čerstvém ovoci).

5

Hýbejte se

Hemoroidy jsou jedním z onemocnění, která postihují tzv. „sedavá zaměstnání“. Tím, že budete trochu sportovat, zabráníte usazování přebytečného tuku, a zároveň bojujete s případnými hemoroidy. Obezita je totiž také jednou z příčin jejich vzniku. Pokud už lehčí formu hemoroidů máte, vyhněte se jízdnímu kolu, které není v léčení této nemoci ideální.

6

Hygiena

Nošení vzdušného oblečení a důkladná hygiena postižené oblasti jsou také velmi důležité.

Tipy

Jak je pravděpodobné, že mě to potká? Nemoc se týká většinou lidí, kteří mají „sedavé zaměstnání“, trpí obezitou nebo mají s váhou problémy, mají nedostatek pohybu, tekutin a vlákniny ve stravě. Určitou roli může hrát i dědičnost. Hemoroidy také postihují ženy v těhotenství.

Varování

  • Jak se nemoc pozná? Hlavním příznakem je, že najdete ve stolici krev, že vás oblast konečníku svědí nebo bolí, nebo že vás bolí samotné provádění stolice. Vždycky se raději obraťte na lékaře. Naše tipy berte jako prevenci nebo jako opatření, která mohou zlepšit průběh léčby stanovené lékařem.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: Nikita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak nám prospívá zázvor
Jak nám prospívá zázvor
Oddenek zázvoru lékařského má typickou pikantní chuť. Používáme ho nejen jako ingredienci při přípravě jídla, ale můžeme využít i jeho léčivé účinky.…
Jak užívat drmek obecný | rady
Jak užívat drmek obecný | rady
Jak užívat drmek obecný | rady. Drmek obecný (latinsky Vitex agnus-castus) zvaný mnišský pepř je bylinka vhodná hlavně pro ženy. Pomáhá od celé řady n…
Jak na chřipku | rady
Jak na chřipku | rady
Jak na chřipku | rady. Chřipka je nakažlivé virové onemocnění, které postihuje dýchací cesty. Rozhodně bychom ji neměli podceňovat. Poznáme ji podle v…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.