Přejít k hlavnímu obsahu

Jak chápat rozdíl mezi zcizit a odcizit | návod

Jak chápat rozdíl mezi zcizit a odcizit | návod. Určitě jste tato dvě slova již slyšeli a určitě minimálně jedno z nich v běžné mluvě používáte. Mnoho lidí si myslí, že mezi zcizit a odcizit není žádný rozdíl, vždyť jsou si ta slova tak podobná. Chyba lávky – nesprávným použitím těchto slov byste mohli dát větě úplně jiný význam a udělat tak ze slušného člověka prachsprostého zloděje a naopak. V tomto článku se podíváme blíže na to, jestli správně chápeme jejich význam. (Je nutné uvést, že odlišnost není tak rozpoznatelná a opravdu málokdo si je rozdílu vědom, široká veřejnost proto nijak zásadně výrazy nerozlišuje, bohužel.)

1

Tak tedy, jaký je rozdíl mezi zcizit a odcizit? Zapamatujte si, že odcizit znamená ukrást, zatímco zcizit znamená převést majetek, či právo na jinou osobu.

2

Jako příklad si můžeme uvést zloděje, který právě ukradl auto – Odcizil je. Zloděj auto odcizil je tedy správně. Pokud se však majitel automobilu, které řádně koupil, chystá auto prodat, nebo někomu darovat, chystá se auto Zcizit. V případě, kdy majitel své auto zcizí, nic špatného neudělal, pouze převedl vlastnická práva na někoho jiného. Až budete něco prodávat, nebo někoho obdarujete, můžete si říct, že právě zcizujete váš majetek. (Přesněji, zcizujete vaše vlastnické právo k dané věci.)

3

Rozdíl není opravdu moc znám, se záměnou těchto slov se proto můžeme setkat i u televizních moderátorů či na stránkách významných institucí, když si na to budete dávat pozor, určitě se s tím setkáte. Samozřejmě, že v neformálních podmínkách, mezi přáteli bude úplně jedno, jaké slovo použijete, ale např. při písemném projevu, kontaktu s úřady atd. si na tyto drobnosti dávejte pro jistotu pozor. Doufám, že vám tento text objasnil rozdíl mezi zcizit a odcizit a vy tak již budete vědět, jak daná slova správně používat.

Málokdo si je rozdílu vědom, tak až bude vhodná příležitost, zkuste se někoho zeptat, zda ví, jaký je mezi slovy rozdíl.

Tento text slouží pouze informativním účelům.

Autor: Aleš
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.