1

Standard

Andulka pochází původně z Austrálie a Tasmánie, kde se dodnes v přírodě volně vyskytuje. Andulka dosahuje v dospělosti délky 18 – 23 cm. Dožívá se v průměru 10 let a existuje mnoho barevných mutací. Nejčastěji se vyskytují andulky s bílou hlavou a modrým břichem.

2

Chov

Andulku můžete chovat v páru, ve skupinkách nebo samotnou. Chcete-li chovat andulku ve skupinách, rozhodně dbejte, aby byl vždy lichý samec. Pokud budete mít ve skupině samici navíc, počítejte s tím, že tato samice bude neustále vyvolávat spory s ostatními a rozbíjet vajíčka nebo zabíjet mláďata jiných párů.

Andulku můžete chovat s korelami, rozhodně nedoporučujeme chovat andulku s agapornisy, kteří jsou vůči jiným druhům poměrně dost agresivní.

3

Klec

Klec by měla být dostatečně velká a prostorná. Důležité je, aby v ní andulka mohla roztáhnout křídla. V kleci nesmí chybět bidýlka, která jsou pro broušení drápků a zobáku andulky nezbytná. Nejlepší bidýlka jsou z větví stromů. Důležitá je také dřevěná budka, ideální rozměry jsou 15x15x25 cm, vletový otvor o průměru 5 cm je také naprosto postačující.

Andulky jsou velice přizpůsobivé, dokážou snést teplotu až – 10 °C. Pokud chcete chovat andulky ve venkovní voliéře, rozhodně ji vybavte dostatečně tlustými a silnými bidýlky, na kterých si andulky budou moci schovat své končetiny do peří a tím se zahřát a předejít omrzlinám.

4

Krmivo

Andulku krmte vyváženou směsí zrní (proso, oves, nigera, lesknice), která je běžně dostupná ve zverimexech nebo obchodních řetězcích. Kromě zrní můžete andulce dopřát trochu omytého ovoce, jednou týdně můžete andulce dopřát trochu bílkovin v podobě natvrdo uvařeného žloutku rozmíchaného v tvarohu (stačí půl malé lžičky).

Andulce můžete přilepšit také:

- bylinkami (bazalka, čekanka)
- zeleninou (petržel, mrkev, cuketa)
- ovocem (broskev, hroznové víno, jablko, hruška, banán, jahoda, meloun, mandarinka, kiwi, maliny, mango)

Dále můžete andulce přilepšit mladými listy pampelišek, kousky hlávkového salátu nebo listy špenátu.

Andulka potřebuje každý den čerstvou vodu.

5

Doporučení

Andulku pouštějte ven z klece, aby se mohla volně prolétnout. Dávejte však pozor, aby vám neulétla nadobro. Andulky milují pohyb a také vodu. Dopřejte andulce občas koupel v umyvadle pod vlažnou vodou nebo ji čas od času osvěžte vlažnou vodou pomocí rozprašovače na květiny.

Varování

Dávejte pozor na elektrické kabely, jedovaté rostliny, zásuvky apod., které jsou pro andulky velmi nebezpečné. Když mají volnost, chtějí vše vyzkoušet, bohužel tyto věci vyzkouší mnohdy jen jednou. Dávejte také pozor na dveře, přivření do dveří bývá častou příčinou nechtěného usmrcení andulek.

Klíčová slova

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
4.706665
Average: 4.7 (75 votes)