Přejít k hlavnímu obsahu

Jak chovat andulku

06. Listopad 2022
Jak chovat andulku

Andulky patří díky své přátelské povaze, hravosti a cenové dostupnosti k nejpopulárnějším exotickým ptákům. Andulka je společenský papoušek, který při vhodné péči bude příjemným společníkem a roztomilým domácím mazlíčkem. Jak o andulku vhodně pečovat vám poradí následující řádky.

1

Standard

Andulka pochází původně z Austrálie a Tasmánie, kde se dodnes v přírodě volně vyskytuje. Andulka dosahuje v dospělosti délky 18 – 23 cm. Dožívá se v průměru 10 let a existuje mnoho barevných mutací. Nejčastěji se vyskytují andulky s bílou hlavou a modrým břichem.

2

Chov

Andulku můžete chovat v páru, ve skupinkách nebo samotnou. Chcete-li chovat andulku ve skupinách, rozhodně dbejte, aby byl vždy lichý samec. Pokud budete mít ve skupině samici navíc, počítejte s tím, že tato samice bude neustále vyvolávat spory s ostatními a rozbíjet vajíčka nebo zabíjet mláďata jiných párů. Andulku můžete chovat s korelami, rozhodně nedoporučujeme chovat andulku s agapornisy, kteří jsou vůči jiným druhům poměrně dost agresivní.

3

Klec

Klec by měla být dostatečně velká a prostorná. Důležité je, aby v ní andulka mohla roztáhnout křídla. V kleci nesmí chybět bidýlka, která jsou pro broušení drápků a zobáku andulky nezbytná. Nejlepší bidýlka jsou z větví stromů. Důležitá je také dřevěná budka, ideální rozměry jsou 15x15x25 cm, vletový otvor o průměru 5 cm je také naprosto postačující. Andulky jsou velice přizpůsobivé, dokážou snést teplotu až – 10 °C. Pokud chcete chovat andulky ve venkovní voliéře, rozhodně ji vybavte dostatečně tlustými a silnými bidýlky, na kterých si andulky budou moci schovat své končetiny do peří a tím se zahřát a předejít omrzlinám.

4

Krmivo

Andulku krmte vyváženou směsí zrní (proso, oves, nigera, lesknice), která je běžně dostupná ve zverimexech nebo obchodních řetězcích. Kromě zrní můžete andulce dopřát trochu omytého ovoce, jednou týdně můžete andulce dopřát trochu bílkovin v podobě natvrdo uvařeného žloutku rozmíchaného v tvarohu (stačí půl malé lžičky). Andulce můžete přilepšit také: - bylinkami (bazalka, čekanka) - zeleninou (petržel, mrkev, cuketa) - ovocem (broskev, hroznové víno, jablko, hruška, banán, jahoda, meloun, mandarinka, kiwi, maliny, mango) Dále můžete andulce přilepšit mladými listy pampelišek, kousky hlávkového salátu nebo listy špenátu. Andulka potřebuje každý den čerstvou vodu.

5

Doporučení

Andulku pouštějte ven z klece, aby se mohla volně prolétnout. Dávejte však pozor, aby vám neulétla nadobro. Andulky milují pohyb a také vodu. Dopřejte andulce občas koupel v umyvadle pod vlažnou vodou nebo ji čas od času osvěžte vlažnou vodou pomocí rozprašovače na květiny.

Varování

Dávejte pozor na elektrické kabely, jedovaté rostliny, zásuvky apod., které jsou pro andulky velmi nebezpečné. Když mají volnost, chtějí vše vyzkoušet, bohužel tyto věci vyzkouší mnohdy jen jednou. Dávejte také pozor na dveře, přivření do dveří bývá častou příčinou nechtěného usmrcení andulek.

Autor: chiquita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak naučit andulku mluvit | rady
Jak naučit andulku mluvit | rady
Jak naučit andulku mluvit | rady. Máte doma andulku a chcete ji naučit říkat své jméno nebo zdravit, ale nevíte jak na to? Pro nejlepší možný výsledek…
Jak chovat morče
Jak chovat morče
Morče původně pochází z jihoamerického kontinentu. Dnes jsou tito hlodavci zdomácnělá zvířata, jejichž chov je rozšířen téměř po celém světě. Morčata…
Jak vybavit kurník pro slepice
Jak vybavit kurník pro slepice
Jak vybavit kurník pro slepice | návod na vybavení kurníku. Pokud si chcete pořídit slepice a mít tak přísun domácích vajíček, ať už kvůli etickým, fi…
Jak začít chovat slepice | rady
Jak začít chovat slepice | rady
Jak začít chovat slepice | rady. Chov slepic krok za krokem. Vajíček je na trhu zdá se dost, ale cena se může zdát leckterému strávníkovi vysoká. Naví…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.