1

Společnost
Při výběru psouna si nejprve ujasněte, kolik na něj budete mít času. Psoun žije ve smečce a samotu nesnese. Musíte mu tedy věnovat velké množství času nebo mu koupit kamaráda. Obvykle je vhodné koupit rovnou dva psouny, abyste měli jistotu, že nebudou sami. Psoun si velmi dobře rozumí se psi. Nikdy ovšem psouna nekupujte pouze jako hračku svým dětem.

2

Výchova psouna
Psoun není ochočené zvíře, jedná se o divokého hlodavce, který si na vás zvykne, ale nikdy ho plně neochočíte. Musíte mu již od začátku dávat najevo, že vy jste dominantní a že on musí poslouchat. Jakmile si to vysvětlí opačně, tak s ním budete mít trápení. Psouni mohou být také agresivní, obzvláště v období páření se může stát, že vás psoun i pokouše.

3

Mazlení
Psouni se v přírodě neustále mezi sebou mazlí a opečovávají. Musíte i vy s ním navazovat dostatek fyzického kontaktu. Psouni velmi rádi spí v posteli a snadno je na to navyknete, psouni mají teplo rádi, takže je z postele jen tak lehce nedostanete.

4

Kabely
Pokud máte v bytě kabely, tak je schovejte pod koberec nebo za nábytek, psoun vám je jinak zlikviduje.

5

Klec pro psouna
Psoun je velké zvíře, které musí být stále v pohybu. Kupujte velké a prostorné klece, čím větší klec tím lépe. Dráty klece musí být velmi silné a pevné, jinak se přes ně dostane. Do klece dávejte obvykle dřevěnou drť, dřevěný nebo slaměný domeček, lano na lezení, větve a případně drť z kukuřičných palic jako dodatečnou podestýlku. Misky zvolte keramické, aby je psoun nerozkousal. V kleci musí být neustále tvrdé dřevo, o které si bude brousit své stálerostoucí hlodáky.

6

Vhodná potrava
Psounům zajistěte neustále plnou misku vody. K jídlu potřebují seno, jakýkoliv druh kromě vojtěškového. Potravu kombinujte s malým množstvím ořechů nebo hrozinek. Zcela ideální potravou jsou, kromě sena, granule pro činčily. Nikdy nedávejte psounům více potravy než je potřeba! Psoun jinak rychle ztloustne a zemře, má velké sklony k obezitě. Sezónně přidávejte do jeho potravy různou zeleň, kořínky nebo lusky.

7

Umístění psouna v domácnosti
Klec umístěte na místo, odkud nespadne. Nedávejte jí blízko radiátoru ani na příliš tmavá místa. Nenechávejte ho jíst pokojové rostliny, mohou být pro něj jedovaté.

Autorská práva ZDE

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
4
Average: 4 (3 votes)