Přejít k hlavnímu obsahu

Jak integrovat CRM systém do každodenní kancelářské rutiny?

08. Červen 2023
Jak integrovat CRM systém do každodenní kancelářské rutiny?

Software pro řízení vztahů se zákazníky (anglicky customer relationship management neboli CRM) se stal neocenitelným nástrojem pro firmy všech velikostí. Napomáhá k efektivnější interakci se zákazníky, lepšímu prodeji a celkové efektivitě procesů, které souvisí se zákaznickou agendou a marketingem. Integrací vhodně zvoleného CRM softwaru odemknete množství výhod, které změní způsob vašeho podnikání.

Začněte analýzou a pochopením požadavků

Než se pustíte do integrace jakéhokoli CRM softwaru, udělejte si jasnou představu o svých obchodních cílech a požadavcích na řízení vztahů se zákazníky. Začněte analýzou současných procesů, identifikujte bolestivá místa a definujte požadované výsledky. Díky tomu snadněji vyberete řešení, které bude reflektovat vaše specifické potřeby, a zajistíte úspěšnou integraci.

Pokračujte hledáním ideálního řešení

Vzhledem k tomu, že je na trhu k dispozici ohromné množství produktů, je důležité výběr neuspěchat. Klíčové je najít systém, který se přizpůsobí vašemu podnikání – a nikoliv vy jemu. Kromě flexibility zaměřte pozornost na přehlednost uživatelského rozhraní a možnosti integrace dalších softwarových nástrojů a systémy, jež aktuálně používáte a nechcete se jich vzdát.

Efektivní volbu pak představují řešení, která nabízí tzv. 2v1 – CRM a software pro řízení projektů. Za zmínku stojí například oblíbený český eWay-CRM hodnocený jako nejlepší CRM v Microsoft Outlooku.

Integraci pečlivě naplánujte

Zavedení nového CRM řešení do rutinní práce v kanceláři není jen tak. Vyžaduje pečlivé plánování a důslednost. Ale jak se s tím popasovat? Začněte vytvořením projektového týmu, která za integraci ponese zodpovědnost. Současně spolupracujte s dodavatelem CRM a případně s dalšími zainteresovanými stranami. V rámci detailního plánu definujte konkrétní milníky, přidělte zdroje a stanovte realistický časový plán pro hladký přechod.

Pusťte se do migrace dat

Mezi klíčové aspekty integrace CRM systému je migrace stávajících dat do nového prostředí. Zahrnuje import seznamů kontaktů, informací o zákaznících, historie prodeje a veškerých relevantních dat z předchozích databází. Migraci by mělo předcházet zajištění přesnosti přenesených informací vyčištěním a deduplikací záznamů. Datová pole s novým systémem sladíte pomocí nástrojů pro mapováním dat, kterým by měl CRM systém disponovat.

Postarejte se o kvalifikované školení

Chcete-li využít potenciál CRM softwaru na maximum, zajistěte svým zaměstnancům komplexní školení. Seznamte je s vlastnostmi a funkcemi systému CRM a zdůrazněte jeho přínos pro zlepšení interakce se zákazníky a zefektivnění pracovních postupů. Kromě praktického školení jim poskytněte uživatelské příručky a podporujte průběžné vzdělávání prostřednictvím webinářů či dalších zdrojů. Čím více znalostí váš tým získá, tím efektivněji bude nový nástroj využívat.

Modifikujte a automatizujte pracovní postupy

Využijte všechny dostupné možnosti přizpůsobení, které váš CRM software deklaruje. Přizpůsobte si rozhraní tak, aby odpovídalo vašim specifickým obchodním procesům a pracovním postupům.

Navrhněte si pole, štítky a sestavy takovým způsobem, aby perfektně zachycovaly údaje, které jsou pro vaše podnikání nejdůležitější. A automatizujte opakující se úkony, jako jsou zachycování potenciálních zákazníků či následné kontroly a vytváření zpráv. Získáte díky tomu spoustu drahocenného času pro další aktivity a zvýšíte produktivitu zaměstnanců, kteří se budou moct lépe soustředit se budování kvalitních vztahů se zákazníky.

Bez mobilní verze se dnes neobejdete

Dnešní doba staví na flexibilitě. Neuděláme ani krok bez svých mobilních zařízení – a právě mobilní verze CRM usnadní vašemu týmu přístup k informacím, aktualizace záznamů a kooperaci s ostatními kolegy. Díky mobilnímu CRM zůstanete ve spojení a udržíte bezproblémovou interakci se zákazníky kdykoliv a kdekoliv. Takže software bez mobilní verze? Nebrat!

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.