Co je potřeba

provázek, rycí vidle, bedýnka

1
Obrázek není k dispozici

Správnou dobu sklizně česneku poznáme, když se u česneku paličáku začnou napřimovat ponechané kontrolní květní stvoly a u česneku nepaličáku žloutne nať.

2
Obrázek není k dispozici

V oblastech s mírným klimatem můžeme vysazovat česnek i na podzim. Pak může česnek dozrát – pokud má příhodné podmínky, již začátkem léta. Pokud však vysazujeme až na jaře, můžeme zralé palice česneku sklízet přibližně až na přelomu července a srpna.

3
Obrázek není k dispozici

Palice uvolněte rycími vidlemi, povysuňte nad zeminu, vytahejte je z ní. Oberte nadbytečnou zeminu, svažte je do otýpek a nechte jej uschnout zavěšené na vzdušném místě a nebo jednotlivé palice naskládejte na volno do dřevěných bedýnek. Svazkujeme po 10 – 15 kusech. S dalším očištěním raději nespěcháme.

4
Obrázek není k dispozici

Pokud přistoupíte ke sklizni pozdě, nať se odtrhne a palice se bude rozdělovat na jednotlivé stroužky. Takto se hůře uskladňuje a je větší nebezpečí napadení skládkovými chorobami.

5

Pokud se na rostlinách během růstu vytvořily takzvané pacibulky, můžeme je také využít. Ty se vysejí ještě během léta do půdy a do podzimu z nich budou malé rostlinky česneku. Možné je vysadit až 40 pacibulek na 1 m2. Příští rok se vytvoří nedělené kulaté cibule, ty jsou zatím nepoživatelné, ale dají se vyjednotit a znovu vysadit – nejlépe na podzim. Teprve druhým rokem z nich vyrostou všem dobře známé palice složené z jednotlivých stroužků.

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
3.81818
Average: 3.8 (22 votes)