Přejít k hlavnímu obsahu

Jak koupit a převést pozemek | rady

Jak koupit a převést pozemek | rady. Pozemek lze koupit pro stavbu domu nebo jako vhodnou investici do budoucna. V obou případech je nutné před samotnou koupí zjistit důležité okolnosti.

1

1. Kupovat pozemek můžete jednak sami přes internet nebo zveřejňované inzeráty nebo s pomocí realitní kanceláře. Té budete muset sice zaplatit určitý poplatek obvykle stanovený v procentech z celkové kupní ceny, zato ale ušetříte spoustu času a nervů.

2. Pokud se rozhodnete kupovat pozemek sami, na stavebním úřadu se dozvíte, k čemu je pozemek a jeho okolí určen v územním plánu města a zda se v blízkém okolí neplánuje do budoucna dálnice nebo výstavba průmyslové zóny apod.

3. Zjistěte si, komu patří přístupová cesta k vámi vybranému pozemku, a pokud by patřila sousedovi, zda je na ní břemeno přístupu k vašemu pozemku.

4. Důležité jsou inženýrské sítě v blízkosti pozemku a zda bude možné se na ně napojit.

5. Na příslušném katastrálním úřadu si vyzvedněte aktuální výpis z katastru nemovitostí a snímek pozemkové mapy a zjistěte skutečného vlastníka pozemku, výměru, případná věcná břemena nebo jiná práva.

6. Vybraný pozemek může být v katastru nemovitostí veden jako orná půda. Pokud byste na něm chtěli stavět, musíte zjistit, zda je možné převést pozemek na stavební parcelu. V takovém případě učiníte následující kroky - podívat se na příslušném obecním úřadu, zda má obec územní plán, a jak je na něm daný pozemek zařazen - pokud by byl určen k zastavění rodinnými domky, pak není problém - pokud by nebyl, tak je nutné žádat o změnu územního plánu, což je zdlouhavá cesta - pokud by v obci neexistoval žádný územní plán, bude to pro vás snadnější.

7. Další převod vám nastane po koupi pozemku, kdy budete muset učinit převod pozemku na katastru nemovitostí - k tomu je třeba opatřit daný počet kopií kupní smlouvy a na všech mít ověřené podpisy. Počet kopií je dán počtem účastníků, další kopie bude za účelem vyměření daně z převodu nemovitosti a jedna bude pro katastrální úřad.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak izolovat sklep | rady
Jak izolovat sklep | rady. Sklepní zdivo je trvale vystaveno vlhkosti a spodní i povrchové vodě, zvláště je-li ve styku se zeminou. Proto je z hledisk…
Jak vytyčit pozemek a dům | rady
Jak vytyčit pozemek a dům | rady. Stavební parcela by měla být změřená. Existují katastrální mapy, které mají tradici do poloviny 19. století, ovšem j…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.