Přejít k hlavnímu obsahu

Jak malovat na hedvábí - technika shibori | návod

Jak malovat na hedvábí - technika shibori | návod. Malování na hedvábí je umění. Kolikrát i velmi složité a náročné. Zázraky se dají dělat i jednoduchým způsobem, pokud znáte pár triků. Shibori technika je unikátní stará japonská technika, která využívá různého skládání materiálů s cílem dosáhnutí zajímavých obrazců. Zvládnou ji s pomocí dospělého i malé děti. Jedná se o velice zábavnou záležitost, kdy vlastně nikdy dopředu nevíte, co vám nakonec vznikne.

Co je potřeba

hedvábí
barvy na hedvábí - nejlepší jsou u nás značky javana
štětce
voda
provázky, kancelářské sponky
klipsy,
různé plíšky
placaté kamínky, či sklíčka různých velikostí a tvarů
sůl
voda

1

Hedvábí vždy nejprve navlhčete a posypte solí, čím větší krystalky, tím dosáhnete většího efektu.

2

První tip možnosti barvení: Hedvábí obmotejte okolo štětce, případně nějaké tyčky. Aby se neodmotalo, připevněte ji k ní provázkem. Druhým štětcem tupejte po hedvábí tak, jak si myslíte, že to bude nejhezčí. Střídejte barvy. Nechte se unést. Barev by měl být dostatek. Je potřeba, aby prosákla až na tu nejspodnější vrstvu látky. Až budete hotoví, odvažte provázek a hedvábí sundejte. Opatrně rozložte a nechte zaschnout. Po oschnutí ometete sůl a pořádně zažehlíte.

3

Další možností jak nabarvit hedvábí technikou shibori, je skládáním látky. Hedvábí poskládáte do určitého útvaru, čtverce, obdélníčku a trojúhelníku a svážete. Pak štětcem podle chuti nanášíte různé barvy. Nakonec sundáte šňůrky a buď necháte uschnout, anebo máte ještě další možnost.

4

Tou je zdobení za pomocí sklíček a smaltovacích plíšku. Vždy potřebujete dva stejné. Složíte látku a vložíte ji mezi dva plíšky anebo sklíčka. Takto hedvábí můžete semknout na několika místech a obarvíte jedním odstínem barvy. Pak sklíčka sundáte a posunete kousek vedle, připnete a nabarvíte dalším odstínem. Tímto způsobem pokračujete do té doby než budete spokojeni s výsledkem. Pak hedvábí rozprostřete a necháte usušit. Po zaschnutí oprašte od soli a pořádně zažehlete.

V podstatě při výrobě shibori hedvábí můžete použít cokoli, třeba i kolíčků na prádlo. Nebojte se být kreativní. Výsledek vás mnohdy velice překvapí.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.