Přejít k hlavnímu obsahu

Jak malovat na zeď

10. Říjen 2019

Jak malovat na zeď | návod. Barevné motivy namalované na zeď dokážou oživit každý interiér. Než se sami pustíte do vytváření vlastního světa fantazie na vaší zdi, pročtěte si následující body.

Co je potřeba

akrylové barvy - nesmyvatelné, ředitelné vodou

kvalitní štětce

obyčejná tužka

pryž

plastová paleta

kbelík s vodou

houbičky

kelímky na míchání barev

1

Barvy: Dříve se doporučovalo používat color barvy ředěné bílým primalexem, ale v dnešní době již lze koupit nesmyvatelné akrylové barvy ředitelné vodou. Např. značka Acrylic je docela dobrá. Stačí zakoupit modrou, červenou a žlutou a zbytek si namíchat. Na zeď o rozměru 2 krát tři metry stačí přibližně 3 tuby po 150 ml. Barva je totiž hustá a dost se ředí vodou. Barvy po zředění pořádně míchejte, aspoň deset minut.

2

Štětce: Šetřit na nich se nevyplatí. Podle mých zkušeností ani sebelepší syntetický štětec nevykouzlí na hrubém povrchu zdi žádný zázrak. Kupte si co nejjemnější štětce ze zvířecích chlupů. Nejlepší jsou ploché, na detaily štětce o šířce asi 0,5 cm, na větší plochy šířku asi 1,5 cm. Na kontury si pořiďte úzký špičatý štětec.

3

Návrh: Návrh si načrtněte nejdřív na papír, ten si rozdělte na sektory, zaznačte je na zeď a pak na ni návrh přeneste. Je to lepší pro zachování proporcí návrhu. Při tvorbě návrhu počítejte s rozmístěním nábytku. Návrh přeneste na zeď měkkou tužkou, motivy radši namalujte o kousek menší, tužka bývá i přes barvu vidět. Po zaschnutí barev tužku ze zdi vygumujte hrubou pryží. Pokud nechcete malovat na zeď tužkou, použijte na náčrt jemný odstín žluté nebo světle modré, podle barevného ladění návrhu.

4

Techniky: Konturované postavičky

Pokud si jako malíři moc nevěříte, nejjednodušší budou stylizované motivy s konturami, např. motivy postaviček z večerníčků. Kontury můžete udělat černou fixou, ale ta půjde těžko přemalovat a na nabarvenou zeď se nemusí chytit. Doporučuji jít poctivější cestou a kontury dodělat štětcem. U dětských motivů můžou černé kontury působit dost tvrdě, zkuste si vytvořit směs tmavě modré, hnědé a fialové. Získáte barvu, která je skoro černá, ale není tak ostrá. Klasická malba, Naturalistická malba je nejhezčí bez kontur, můžete si více vyhrát texturami barevných ploch, např. texturou listů, srstí zvířátek nebo oblečení postaviček. Zajímavých efektů můžete dosáhnout aplikací různě zředěných barev, různou intenzitou a směrem tahů štětce. Kromě štětce se dá použít i houbička na nádobí. Zajímavý efekt vytvoří barva nasprejovaná z rozprašovače.

Geometerické šablony

Velmi efektní technikou je vytváření geometrických motivů pomocí lepenky. Sežeňte si lepící pásku, přilepte tužší papír na zeď na místa, která mají zůstat v podkladové barvě, a vše přetřete odstínem dle vašeho výběru. Můžete přidat další lepenku, vše opět přetřít tmavší barvou a vrstvit tak více barev na sebe. Výsledek je efektní a nijak složitý.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.