Přejít k hlavnímu obsahu

Jak můžete zbohatnout díky složenému úročení?

25. Srpen 2021

V posledních letech se stává čím dál zřejmější, že mladší ročníky nebudou moci počítat s důchody od státu tak, jak jej dnes dostávají starší generace. Za předpokladu, že se současný řád neotřese v základech anebo nevznikne nějaký nový revoluční systém, důchodců bude v příštích letech tolik, že jim stát jednoduše nedokáže zajistit odpovídající životní úroveň.

V této situaci se proto vyplatí poslechnout hlasy, které nás odevšad nabádají ke zlepšení naší finanční gramotnosti a ke vstupu do světa investování. Svou finanční budoucnost máme jen ve svých rukou a je určitě dobrý nápad začít něco dělat pro to, abychom si zajistili důstojné stáří. A to ideálně hned.

Navzdory představám široké veřejnosti však investování není žádná věda. Pokud k věci přistoupíte rozumně, důsledně, trpělivě a nebudete zbrklí, možná vás překvapí, kolik se vám touto cestou podaří našetřit. Čas je zde stěžejní – čím dříve začnete, tím lépe pro vás bude pracovat.

Ve hře je totiž jistý veledůležitý fenomén, s nímž se u běžných spořících produktů nesetkáte. Tím fenoménem je složené úročení.

1

Skrytá síla složeného úročení

Pokud vám při slovu „úročení“ naskočila husí kůže, zadržte. Jakkoliv tento termín může znít nevábně, v praxi se jedná o neuvěřitelně mocný fenomén, který pracuje pro vás. Dejte mu dostatek času, aby se naplno projevil, a v budoucnu se budete moci těšit na krásné zhodnocení vašich finančních prostředků.

Jak to v praxi funguje? Dejme tomu, že si na spořící účet s ročním úrokem 10 % (pouze pro ilustrační účely, spořicí účet vám toto v žádném případě nenabídne) vložíte 10 000 Kč. Po roce na něm budete mít 11 000 korun. Pokud si z účtu „vydělanou“ tisícovku vyberete, o rok později na něm budete mít zase oněch 11 000 korun.

Ale co když budete trpěliví a tu tisícovku na něm necháte? Pak začne fungovat kouzlo složeného úročení. 11 000 se vám za další rok zhodnotí stejnou sazbou 10 % a za dva roky tak naspoříte 12 100 korun. A tak dále, rok co rok.

Na první pohled se to může jevit jako drobné. Ale jak to bude vypadat za 10 let? Možná vás překvapí, že pokud vše necháte ležet a na naspořené prostředky nebudete sahat, za 10 let takto získáte 5 940 korun nad rámec jednoduchého úročení. Převeďte si to na větší částky, přidejte faktor času (začít brzy!) a měli byste začít chápat, jak moc důležitý nástroj složené úročení je.

Tabulka níže znázorňuje, co se za deset let stane s jednorázově investovanými 10 000 korunami při fixním úroku 10 %, když na ně bude působit složené úročení.

Počet let

Složené úročení

1

11 000 Kč

2

12 100 Kč

3

13 310 Kč

4

14 640 Kč

5

16 110 Kč

6

17 720 Kč

7

19 490 Kč

8

21 440 Kč

9

23 580 Kč

10

25 940 Kč

A co teprve, když budete investovat pravidelně?

Pokud se chcete o složeném úročení dozvědět více, přečtěte si tento článek, jenž sílu složeného úročení při investovaní popisuje detailněji a v němž najdete také další příklady.

2

Kde můžete naplno využít výhod složeného úročení?

V předchozí části článku jsme nastínili, že výhod složeného úročení nebudete moci využívat, pokud se své finance budete snažit zhodnotit prostřednictvím konvenčních spořících produktů – spořící účty, stavební spoření atd. jsou k tomuto naprosto nedostačující.

Současně jsme se však zmínili o investování a o tom, že to není žádná věda. Na finančních trzích s lehkostí dosáhnete zhodnocení 5 % a ani oněch 10 % není žádný nedostižný milník – jedná se totiž o historický průměr, jehož s železnou pravidelností dosahují americké trhy.

„Ale trhy jsou přece plné různých firem a je těžké vybrat ty správné,“ možná namítáte. A máte pravdu. Investování do firem by se mělo řídit souborem pravidel a kromě znalostí a časové investice vyžaduje také trochu toho štěstí.

Co kdybychom vám ale řekli, že můžete investovat do trhu jako celku? Třeba držet podíl v 500 největších amerických firmách, a to za nepatrný zlomek jejich skutečné ceny? Právě to vám dovolí ETF, což jsou chytré investiční nástroje jako stvořené pro začátečníky nebo jednoduše pro ty, kteří se v investování nechtějí moc vrtat či na něj nemají moc času.

Neměli byste se však stranit ani akcií jako takových. Pokud se dokážete odpoutat od přístupu ala „sázka do loterie“ a budete je považovat za příběhy, v nichž si kupujete podíl, dosáhnete mnohem vyššího zhodnocení než s ETF. Více informací o velice oblíbených ETF (burzovně obchodovaných fondech) si můžete přečíst zde.

3

K jakým částkám se lze díky složenému úročení dobrat?

Na závěr bychom vás rádi navnadili třemi konkrétními příklady, jak složené úročení dokáže krásně zhodnotit vaše finance. Budeme zde pracovat se zhodnocením 6 %, jehož na trzích dosáhnete poměrně snadno, 8 % a 10 %, což je historický tržní průměr.

Pozor! Jedná se opravdu jen o průměr, trhy jsou ze své podstaty kolísavé a rády se čas od času propadnou. Je proto nezbytné nechat pracovat čas a do investic příliš nezasahovat.

Následujících čísel dosáhnete v případě investování tisícikoruny měsíčně. To je poměrně malá částka, kterou si může dovolit většina obyvatel ČR.

Investiční horizont

Zhodnocení 6 %

Zhodnocení 8 %

Zhodnocení 10 %

10 let

158 000 Kč

174 000 Kč

191 000 Kč

15 let

279 000 Kč

326 000 Kč

381 000 Kč

20 let

441 000 Kč

549 000 Kč

687 000 Kč

25 let

658 000 Kč

877 000 Kč

1 180 000 Kč

30 let

949 000 Kč

1 359 000 Kč

1 974 000 Kč

Hezké, viďte? A to hovoříme o pouhé tisícikoruně měsíčně. Představte si, jak to bude vypadat, když budete investovat 2 000 Kč, 2 500 Kč a podobně.

Tak co, jste připraveni začít využívat složené úročení a zajistit se na stáří?

Návod obsahuje komerční sdělení.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak nejlépe investovat? Do zlata!
Zlato je jednou z jistot na investičním trhu. Jeho hodnota je stabilní. Umí překvapit spíše tím, že stoupá. Investovat do něj mohou jak velmi bohatí l…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.