Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na daňovou kontrolu | rady

20. Prosinec 2020
Jak na daňovou kontrolu | rady

Jak na daňovou kontrolu | rady. Daňové kontroly se hrozí velké množství lidí, tento strach je ovšem v mnoha případech přehnaný nebo dokonce i zcela zbytečný. Samotný fakt, že většinu lidí daňová kontrola nepotká, nahrává myšlence, že se není zas až tak čeho obávat. Proč ovšem riskovat návštěvu daňové kontroly, když se na ní můžeme řádně připravit. Existuje několik jednoduchých kroků, po kterých se daňových kontrol rozhodně bát nemusíte.

1

Správnost účetnictví je jedním z hlavních kritérií, které se při daňové kontrole kontrolují, základ daně musí být vyměřen přesně. Dbejte na to, abyste měli účetnictví v pořádku, je to následně plus nejen v případě kontroly vyměřených a odvedených daní, ale i v tom, že díky přehlednému účetnictví ušetříte mnoho času a budete mít lepší přehled o všech firemních nebo osobních skutečnostech.

2

Následně je důležitá úplnost a pravdivost dokladů, částky musí sedět vždy přesně a neměl by chybět žádný doklad. Na doklady si zaveďte přehlednou evidenci, aby byly v případě potřeby vždy k dispozici a vy jste jimi mohli disponovat při důkazním šetření. Pokud máte podloženou každou částku nějakým dokladem nebo fakturou, tak se nemusíte ničeho bát.

3

Vyhněte se zatajování, daňové kontrole nikdy nelžete a chovejte se vstřícně. V případě, kdy dojde k nálezu chyby, tak se snažte pracovat na odstranění problému, nikoliv na jeho vyvrácení. Máte právo se daňové kontroly vždy zúčastnit a to i tehdy, když probíhá například u účetní.

4

Jestliže se kontrola začne chovat protizákonně, tak máte možnost podat žalobu. Proti jejímu rozhodnutí lze vždy podat námitku. Nepodávejte ovšem námitku, pokud víte, že je chyba na vaší straně.

5

Samotné riziko návštěvy pracovníků daňové kontroly lze zmenšit tím, že se například umístí sídlo do Prahy, tam je riziko daňových kontrol nesrovnatelné, a pokud ve skutečnosti máte provozovnu v jiném regionu, tak se za vámi daňová kontrola ani vydávat nemusí.

6

Než se snažit obcházet možnosti daňových kontrol, tak je vhodnější variantou správně a poctivě podnikat, přehledně si vést účetnictví, kontrole neodporovat a pustit ji všude tam, kam se chce podívat. Pokud se budete držet pořádku v účetnictví, tak vám zmizí i obavy z kontrol.

Tipy

Dbejte daňového řádu, který představuje základní daňový předpis pro daňové záležitosti. Znalost daňového řádu je důležitá nejen pro podnikatele, kteří podnikají a vzniká jim daňová povinnost, ale i pro účetní a daňové poradce. Na daňovou kontrolu se můžete připravit. Dobrý návod představuje daňová specialistka Ing. Bc. Ludmila Klimešová, MBA na webináři Daňový řád a daňová kontrola, jehož záznam si lze objednat online na VideoLektor.cz na adrese: Daňová kontrola

Obsah webináře

Pojmy daňového řízení
Subjekty správy daní
Procesní způsobilost k jednání
Zmocněnec, prokurista, odborný konzultant
Doručování, neúčinnost doručení
Náklady řízení
Vyhledávací činnost, místní šetření, daňová kontrola, podání vysvětlení
Postup k odstranění pochybností
Kdy je možné zahájit daňovou kontrolu a podmínky zahájení
Překážky zahájení daňové kontroly
Účinky zahájení daňové kontroly
Dokazování
Rozhodnutí v daňovém řízení
Opravné prostředky v daňovém řízení, zejména odvolání
Ostatní prostředky ochrany poplatníka, stížnost, vyloučení úřední osoby
Následky porušení povinností při správě daní
Pořádková pokuta
Pokuta za opožděné tvrzení daně
Penále a úrok z prodlení
Úrok z neoprávněného jednání správce daně
Daňová exekuce

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.