Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na home staging

26. Březen 2020

Při nákupu nemovitosti hrají důležitou roli emoce. Byt potřebujete prezentovat stejně jako se prezentuje jiné zboží. Pomocí důkladného bytového designu máte šanci zanechat v kupujícím pozitivní vzpomínky.

Zatraktivnění bytu vám může proto pomoci prodat či pronajmout nemovitost rychleji, ale také přinést vyšší zisk o přibližně 10 %. Tato forma úprav nemovitosti se nazývá home staging. A ačkoliv existují firmy, které se těmito službami zabývají na profesionální úrovni, můžete se do nich směle a stejně efektivně pustit i vy. Jak na home staging? Přečtěte si sedm kroků, jak na home staging a udělejte svému bydlení reklamu sami.

1

Vystěhujte se

Prvním krokem úspěšné cesty “jak na home staging” je, abyste v něm nebydleli. Možná to zní drsně, ale v realitách platí, že byt zabydlený někým cizím tolik neláká. Proto se, pokud je to možné, sbalte, odejděte a pusťte se do úprav, které nebudou mít tolik osobní otisk. S vámi musí odejít i všechny osobní věci. Pohledy i magnetky musí zmizet z ledničky, stejně tak suvenýry z cest, různé časopisy, vystavené lahve, sesbírané korkové zátky z vypitých vín, rádoby pěkné dózičky od sušenek, které si bez valného užitku schraňujeme doma.

2

Vykliďte přebytečný nábytek

Nejen osoby jsou v prodávaném bytě přebytečné, ale i některý nábytek. Pusťte do bytu myšlenku minimalismu a nechejte v něm jen takový nábytek, který má nějaký účel, smysl. Není potřeba zachovávat kdejakou poličku nebo skříňku jenom proto, že jste ji tam vždycky mívali. Ve výsledku byste měli v bytě mít jen to nejnutnější a ukázat případným zájemcům byt vzdušný. Jak na home staging dále? Staré koberce bez milosti vyhoďte a kupte raději nějaký menší designový kousek. Zbylý nábytek můžete doplnit také vhodnou dominantní pokojovou rostlinou.

“Všimněte si na fotkách, že svou roli hrají v bytě vždy také přírodní prvky. I rozkvetlé rostliny působí pozitivně na emoce kupujícího,” doplňuje Jan Macháček, spoluzakladatel portálu Garlo.cz

3

Vymalujte

Šmouhy na zdech prodejní cenu bytu rozhodně nezvýší, ale čistě bílé zdi udělají lepší službu. Přitom je bílá výmalba bytu na cestě “jak na home staging” to nejpřirozenější. Pokud chcete bytu dopřát barevné zdi, raději se alespoň vyvarujte pastelových barev. Ani s obrazy na zdech to nepřehánějte. Jeden nebo dva zajímavé dekorativní kousky se zajisté hodí, ale pokud vám nic nepadne do oka, zdi mohou zůstat i bez této ozdoby. 

4

Nablýskejte koupelnu a toaletu

Právě koupelna a toaleta jsou tak trochu náhled do soukromí obyvatel bytu. Fleky na bateriích, vodní kámen u odpadu nebo v záchodě nevzbuzuje dobrý dojem. A potenciální zájemce pak možná začne pochybovat i o tom, jak se stávající majitel staral o zbytek bytu. Specialisté hledající odpověď na otázku, jak na home staging, se shodují, že by to v těchto místnostech mělo vypadat jako v hotelu. K umyvadlu dejte nově rozbalenou, ale nepoužitá, kostku mýdla, ručníky složte do komínku, zbavte se kartáčků a žiletek. Na záchod dejte novou ruličku toaletního papíru a vše vyleštěte - zrcadla, kachličky, vanu, baterie. I svěží vůně se může hodit. 

5

Pusťte domů světlo

Nechejte slunce udělat taky nějakou práci. Sluneční paprsky mají na lidský organismus pozitivní vliv, v zimních měsících nás prohřejí, tak je nechte prodat váš byt. Pokud je venku šero nebo tma, myslete na lampičky, stropní světlo, nebo další osvětlení, které dodá bytu potřebnou atmosféru. Tím by se mohlo zdát, že je otázka “jak na home staging” vyřešená. Ale není tomu ještě tak.

6

Pusťte domů vůni

Co se vám vybaví při vzpomínce na byt? Nejde jen o to, co vidí zákazník, do paměti se mu vrývají i vůně. Rozhodně nemusíte byt proběhnout s parfémem v ruce, to by mohlo spíše uškodit, ale vsaďte spíše na přirozené vůně. Jak na home staging s vůní? Pusťte se do pečení. Čerstvě upečené koláče dodají bytu potřebné kouzlo domova a ještě máte zájemce čím originálním pohostit. Kytice čerstvě řezaných květin na stole pak splní radost jak oku, tak i nosu. 

7

Jak na home staging dále? Inspirujte se!

Dejte si na čas a kupte si časopisy o bydlení, sedněte si k internetu a prohlížejte si nejrůznější fotografie interiéru. Nápady vás mohou potkat na Pinterestu. Sami si pak najdete cestu a vlastní styl, jak na home staging.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na úspěšný prodej nemovitosti?
Prodat nemovitost je jedna věc. Prodat ji opravdu dobře – to už je úplně jiná záležitost. Jak nemovitost prodat co nejdříve s co nejvyšším ziskem? Mám…
Jak pronajmout byt?
Máte nemovitost, ve které nebydlíte? Chcete začít s pronájmem domu či byt, ale netušíte, jak na to? Pojďme se na to společně podívat!
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.