Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na léčbu chladem | rady

Jak na léčbu chladem | rady. Při léčbě chladem se do těla nevpravuje žádný chlad, což fyzikálně by ani nebylo možné, ale z těla se naopak odebírá teplo. Tato skutečnost je dávno již známá z lidového léčitelství jako třeba snižování horečky přikládáním studených zábalů.
Ošetření chladem je výborným prostředkem hlavně při zraněních, jako je pohmoždění, natržení nebo natažení svalu, podvrtnutí nebo zlomenině kosti.

1

Kupte si v lékárně chladící balíček

Chladící balíčky se v lékárně kupují již jako hotový produkt v různých tvarech a velikostech. Je nutné dávat pozor, aby se jejich náplň dala dobře formovat. Balíček je v mrazící přihrádce chladničky ochlazen na teplotu -6 až -8 stupňů Celsia - nikdy ne více. Chlad poškozuje kůži!

2

Použijte kousek látky nebo mulu

Mezi kůži a balíček je nutné vložit tenký kousek vlněné látky nebo mulu, aby se zamezilo poškození kůže. K upevnění balíčku je vhodný větší froté ručník. Balíček musí být přiložen po dobu asi 10 minut na postižené místo. Po dvou až třech aplikacích chladu může být doba přiložení prodloužena až na 30 minut.

3

Reakce organismu

Působením chladu se zúží krevní cévy a tím i přítok krve do postižené oblasti. Při této reakci se organismus pokouší zabránit příliš velké ztrátě tepla a tepelnou ztrátu vyrovnává místní cirkulací krve. Tím jsou škodlivé láky v nemocné oblasti odváděny cévním a lymfatickým systémem. Mezi tyto škodlivé látky patří voda - při otocích, krev - při krevních výronech a hnis - při zánětech.

4

Čím dříve tím lépe

Jestliže je léčba chladem včas aplikována, tím větší je šance, že se zamezí tvorbě krevních výronů a otoků tkání. Použitím chladu se dosahuje dobrých výsledků i u stávajících krevních výronů a otoků. Dobře reagují na léčbu chladem lokální záněty, klouby.

Protibolestivý účinek

Působením chladu se docílí snížení bolestivosti, neboť se zároveň sníží vodivá schopnost nervů v postižené oblasti. Není vlastně cítit žádná bolest až do doby, než dojde k normalizaci tělesné teploty v místní oblasti.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat a využít šalvěj | rady
Jak pěstovat a využít šalvěj | rady. Existuje mnoho druhů šalvěje, asi nejznámější je však šalvěj lékařská, která se využívá nejen pro své léčivé účin…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.