Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na opravu dýh | rady

Jak na opravu dýh | rady

Jak na opravu dýh | rady. Dýha je tenká dřevěná deska, která se klíží na nábytek. Různé druhy dýh, které mohou být zdobeny dekorativním vzorem, nebo jsou ve formě tenkých plátků, lze nakupovat ve specializovaných prodejnách. Můžete si pak opravit podýhovaný nábytek doma sami

1

1. Poničená část dýhy se může vyříznout a nahradit ji stejným vzorem. Z důvodu následného broušení je lepší, aby náhrada byla o něco silnější než původní dýhy. Broušením se náhrada srovná s okolním povrchem. Pokud by náhrada nebyla dostatečně silná, mohou se použít dvě slepené vrstvy.

2. Pokud se nám dýha na kraji nebo v rohu nábytku odchlípne, může se brzy ulomit. V takovém případě je třeba odstranit prach a nečistoty, které se časem usadily pod dýhou a na příslušné místo nanést nový klíh. Pak se dýha přichytí svěrkami, které na místě ponecháme až do vytvrdnutí klihu.

3. Další formou poškození může být zborcení dýhy. Příslušné místo se musí nejprve napařit, aby změkl klíh. Pak se dýhy zatíží nebo přidrží svěrkami, aby se srovnaly trhliny. Použijeme k tomu dostatečně velký kus měkkého dřeva, které umístíme přes plochu dýhy a uchytíme do svěrek. Pokud bychom napařovali příslušné místo žehličkou, musíme s ní neustále pohybovat, abychom dřevo nespálili.

4. Je-li dýha na nábytku odchlípnutá, může dojít k jejímu nabobtnání a vzniku puchýřů. Ty se dají odstranit změkčením klihu a přitlačením dýhy k podkladu. Dýhu je třeba nejprve napařit přes vlhké plátno a potom zatížit stejným postupem, jako u zborcené dýhy. Pokud bychom neuspěli, zkuste puchýř naříznout a nanést pod něj klíh třeba nožem. Pak puchýř zmáčkněte například válečkem na malování nebo zednickým hladítkem a vytlačený klíh setřete vlhkým hadříkem. Dané místo přelepte kobercovou nebo jinou lepící páskou, upevněte do svěrek nebo zatižte alespoň na 24 hodin.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak opravit poškozené desky stolů | rady
Jak opravit poškozené desky stolů | rady
Jak opravit poškozené desky stolů | rady. Stůl je hlavním nábytkem bytu, proto by mu měla být věnovaná dostatečná péče. Jenže s plynoucími lety není m…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.