Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na pěstování zázvoru

19. Duben 2020

Zázvor – pěstování. Zázvor k nám dorazil z jižní Asie, kde tvoří základ čínské medicíny. Zázvor a jeho účinky jsou pověstné. Již po staletí se pěstování zázvoru věnují pěstitelé v Indii a Číně. Zázvor je kořením, lékem a také se přidává do různých alkoholických i nealkoholických nápojů, zmrzlin, sladkostí a dezertů. I když pro pěstování zázvoru tady nemáme zcela ideální podmínky, vypěstovat si ho i v České republice není až tak nemožné.

Co je potřeba

  • kořen zázvoru
  • zahradnický nůž
  • vhodná půda
  • odstátá voda
  • květináč
  • skleník
1

Zázvor si u nás bohužel nemůžete vypěstovat na zahradě, protože k tomu nejsou adekvátní klimatické podmínky. K úspěšnému pěstování zázvoru potřebujete prostředí s minimální trvalou teplotou nad 30 stupňů Celsia. Mimo toho potřebuje také velké množství srážek. I přes tyto skutečnosti si můžete vypěstovat zázvor v bytě anebo ve skleníku.

2

Do květináče dejte zeminu dobře propustnou a bohatou na živiny. Dbejte na to, aby v hlíně nebyly žádné kamínky, protože by zdeformovaly oddenky zázvoru.

3

Kupte si na přelomu zimy a jara čerstvé oddenky zázvoru, na kterých jsou však už vzešlé pupeny. Takový kořen pak uřízněte nejméně 5 cm od tohoto pupenu. Uříznutý zázvor s pupenem zasaďte pupenem nahoru do květináče o průměru 20 cm plného kvalitní zeminy.

4

Zázvor po celou dobu růstu potřebuje teplo, které po celou dobu nezaznamená žádné velké výkyvy. Po zasazení zázvoru do květináče ho však dejte na první dva až tři týdny na sluníčko. Sotva ale vyraší oddenky, dejte květináč na stinné místo. Při výsadbě pupenů do skleníku zasaďte pupeny hned pod povrch nakypřené půdy.

5

Při pěstování zázvoru jej zalévejte každý den odstátou vodou pokojové teploty do spodní misky.

6

Při pěstování zázvoru nezapomeňte také pravidelně (jednou za 14 dnů) rostlinu přihnojovat běžnými tekutými minerálními hnojivy. Pouze na podzim hnojení omezte. Na podzim zastavte zálivku i hnojení, zatažené oddenky zázvoru potom z hlíny vysbírejte.

7

Zázvor se sklízí cca 9 měsíců po výsadbě. Mezitím však budete muset zázvor ještě několikrát přesadit, protože vám poroste velice rychle a není neobvyklé, že se nakonec dopracujete až ke květináči o průměrné velikosti 35 cm.

8

Zázvor a jeho účinky:

Účinky zázvoru byly známé již před třemi tisíciletími, kdy kořen zázvoru používali lidé v medicíně převážně v Indii a Číně. Mezi nejvýznamnější účinky zázvoru patří podpora trávení a chutě k jídlu, zmírnění bolesti bolesti hlavy, prevence proti chřipce, rýmě a zpomalení některých druhů rakoviny a v neposlední řadě je zázvor pěstován a konzumován pro afrodiziakální účinky. Zázvor lze konzumovat jako zázvorový čaj, zázvorový nápoj, nakládaný zázvor (k sushi), kandovaný zázvor, používá se jako koření, v zázvorkách, existuje i zázvorové víno nebo zázvorová káva.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak v domácnosti využívat zázvor
První dekáda 21. století vynesla zázvor na piedestal zájmu tak vysoký, jako by se jednalo o pochutinu právě objevenou. A přitom zázvor patří k prastar…
Jak na mšice na pokojových rostlinách
Mšice se na pokojových rostlinách mohou objevit kdykoli. Stačí mírný vítr nebo nově zakoupená infikovaná rostlina. Mírné napadení často nepoznáte a mš…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.