Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na pletení z papíru - pletení koše

Jak na pletení z papíru - pletení koše

O pletení z papíru jsem poprvé slyšel teprve nedávno. Když jsem viděl, jaké výroby lze z papíru uplést, rozhodl jsem se to také vyzkoušet. A protože pletení z papíru není pro začátečníka tak jednoduché, jak se zdá, připravil jsem návod, jak touto technikou uplést z papíru originální koš, který ozdobí třeba i vaši domácnost.

Co je potřeba

noviny

lepidlo na papír

karton

menší kartonovou krabici

špejle

lak na dřevo

kolíčky (nebo gumičky)

nůžky

1

Začneme novinami, abychom si připravili papírové ruličky. Z jednoho dvojlistu novin nastříháme čtyři proužky. Každý proužek by měl mít na okraji bílý pruh.

2

Vezmeme jeden novinový proužek a jednu špejli. Na špejli namotáme proužek tak, aby výsledkem byly bílé ruličky. Od jednoho rohu k druhému rohu. Jakmile se blížíme k hornímu konci, natřeme zbývající kousek novin lepidlem. Takových ruliček budeme potřebovat mnohem víc. Připravíme si jich zhruba 100 kusů. Na jedné straně by rulička měla mít tenčí průměr než na konci druhém.

3

Vystříhneme karton podle velikosti kartonové krabice. Okraje ruliček nalepíme na okraje připaveného kartonu. V rozestupu zhruba 5 cm (podle velikosti). Lichý počet - jedna rulička bude oplétací. Druhý karton stejné velikosti nalepíme přes ten první a ruličky. Získali jsme dno koše.

4

Na připravené dno položíme předmět - ten nám bude tvarovat výrobek (forma). V našem případě to je kartonová krabice. Všechny ruličky postavíme podél krabice a připevníme ke krabici připravenými kolíčky.

5

Můžeme začít plést náš výrobek z papíru. Jednou před stojící ruličku, jednou za ní. Jakmile nám rulička dochází, připravíme další a tu do ní zasuneme.

6

Pak krabici vyjmeme. K ruličce, kterou jsme končili, přidáme jednu stojící ruličku a zakončíme dovnitř krabice. Totéž uděláme s ostatnímu. Přečnívající části ruliček zastřihneme.

7

Nakonec můžeme koš nabarvit podle vlastní fantazie. Koš je na světě. Děkuji za vynikající návody ze serveru mimibazar.cz a pletenizpapiru.cz.

Tipy

Noviny černí. Abychom nezašpinili naši domácnost, použijme nějakou podložku. Třeba tu vyřazenou z naší kuchyně.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak si udělat velikonoční dekorace
Jak si udělat velikonoční dekorace
Jak si udělat velikonoční dekorace | DIY. Velikonoce jsou pohyblivým svátkem, a proto jsou každý rok v jinou dobu. Slaví se první neděli po 1. jarním…