Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na vklad práva do katastru nemovitostí | postup

Jak na vklad práva do katastru nemovitostí | postup. S koupí, prodejem či darováním nemovitosti, která je předmětem evidence v katastru nemovitostí, se pravděpodobně setká za svůj život každý z nás. Není tedy na škodu vědět alespoň nějaké základní informace ohledně vkladu práva do katastru nemovitostí, které zjistíte z následujících řádků.

1

Návrh na zahájení řízení o povolení vkladu podává většinou jeden z účastníků smlouvy (kupní, darovací, zástavní,…) katastrálnímu úřadu místně příslušnému dle polohy nemovitosti. Ke dni, kdy je návrh na vklad katastrálnímu úřadu doručen, je zahájeno řízení a daná nemovitost je označena tzv. plombou, která třetí strany informuje o tom, že o nemovitosti probíhá řízení.

2

Dle pole zákona, který pojednává o zápisech vlastnických a jiných věcných práv k nemovitostem, musí návrh na zahájení řízení obsahovat :

• Označení katastrálního úřadu, kterému je návrh určen

• Jednoznačná identifikace účastníků řízení

• Označení práv, která mají být zapsána do katastru

3

Katastrální úřad musí rozhodnout do 30 nebo 60 dnů. Jestliže je vše v pořádku a podmínky pro vklad jsou splněny, vydá katastrální úřad rozhodnutí o povolení vkladu. V opačném případě návrh zamítne.

4

Velice důležité je si uvědomit, že vlastnictví nemovitosti, která je předmětem evidence v katastru nemovitostí se nenabývá smlouvou samotnou, ale až vkladem vlastnického práva do katastru nemovitostí. 

V souvislosti s vkladem práva do katastru nemovitostí je určitě také dobré vědět, že vlastnické právo nenabýváte k okamžiku, kdy vám dojde rozhodnutí o povolení vkladu, ale už k datu, kdy byl podán návrh na zahájení řízení o povolení vkladu, tedy zpětně.

Nemovitost člověk nekupuje a neprodává každý den, tudíž byste při těchto úkonech měli požádat o pomoc někoho zkušenějšího, nebo se alespoň velice dobře informovat. Stačí, když nebudou splněny podmínky pro vklad (špatné označení nemovitosti, špatné označení účastníků, nepřiložení požadovaných příloh,…) a katastrální úřad návrh zamítne, což může způsobit velice nepříjemné průtahy.

Autor: Aleš
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
Jak převést nemovitost
Dům, byt, zahrada - všechny tyto nemovitosti mají velkou hodnotu a proto si při převodu snad každý přeje, aby nenastaly žádné komplikace. Převod nemov…
Obrázek není k dispozici
Jak převést pozemek
Stavební pozemky, zahrady i pole jsou evidovány v katastru nemovitostí (na rozdíl od movitostí). To je jedna z prvních skutečností, kterou si musíte p…
Obrázek není k dispozici
Jak žádat obnovu soudního řízení
I když soud jednou rozhodl, existují prostředky, jak jeho rozhodnutí zvrátit. Nabízí se samozřejmě podání odvolání, které je navíc řazeno mezi tzv. "ř…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.