Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na zácpu přírodní cestou

06. Červen 2022
Jak na zácpu přírodní cestou

Jak na zácpu přírodní cestou | rady a tipy. Zácpa je nepříjemná a má také svá zdravotní rizika, proto bychom se jí měli snažit předcházet. Pokud už zácpu máme, existuje mnoho přírodních prostředků, které nám mohou pomoci. Strava bohatá na vlákninu, dostatek tekutin a pohybu, lněné semínko či obklad na břicho jsou některými z nich. Projímadla ve formě léků jsou určena pouze pro krátkodobé užití, jednak si na ně tělo vytvoří návyk, jednak mohou způsobit nežádoucí zdravotní problémy. Jak na zácpu přírodní cestou?

1

Zácpa znamená obtížné či bolestivé vyprázdění stolice, která je příliš tuhá. Četnost stolice je velice individuální, proto nelze přesně určit, co už je zácpa a co ne. Obecně se uvádí, že se o zácpu jedná v případě, že nemáme stolici alespoň jednou za 3 dny či pokud je stolice nepravidelná. Snažme se tělo navyknout na určitou hodinu, dle orgánových hodin nejlépe ráno mezi 5. a 7. hodinou, a stolici nepotlačovat.

2

Prevence zácpy:  

Vláknina – strava s dostatkem vlákniny je známou prevencí zácpy. A kde že tu vlákninu najdeme? V obilovinách, především celozrnných, luštěninách, semínkách a ořeších a v ovoci a zelenině. Každý den tedy zařaďme do jídelníčku např. celozrnné pečivo, rýži natural, cizrnu, mandle, sušené švestky, jablko nebo brokolici. S konzumací vlákniny začínejme postupně a stravu důkladně žvýkejme.

3

Pitný režim – ráno začněme vypitím sklenky čisté, přes noc odstáté nebo filtrované vody. Přes den pak pijme především vodu, občas minerálky či slabé bylinkové čaje. Při tendenci k zácpě se nedoporučuje černý čaj, káva, slazené nápoje či kakao. Obecně se udává, že bychom měli vypít alespoň 2 litry vody denně, ale tato potřeba je velice individuální a záleží na míře fyzické aktivity a ročním období. Řiďte se především pocitem žízně.

4

Řešení zácpy:

Lněné semínko – obsahuje veliké množství vlákniny a hlavně slizy, které změkčují stolici a působí projímavě. Semínko je důležité dobře rozkousat, případně namlít či rozdrtit, aby udělalo svou službu. Po jeho konzumaci je nutné pít více vody. Tip na nápoj: Lžíci nadrceného semínka ráno zalejeme 0,5 litru studené vody a necháme přes den nabobtnat. Večer nápoj vypijeme. Rychlá varianta je možná s použitím vroucí vody. Tento nápoj je oblíbený především u těhotných žen, může se pít od 34. týdne těhotenství.

5

Psyllium – neboli Jitrocel indický je přírodní rozpustná vláknina, která ve střevech vytvoří měkký gel, čímž usnadňuje vyprazdňování a absorbuje také toxické látky. Užívá se s vodou, ale můžeme si jej nasypat i třeba do jogurtu nebo přidat do těsta na chleba. K dostání je v lékárnách.

Olivový nebo lněný olej – ráno na lačno si dejte 1 polévkovou lžíci oleje lisovaného za studena, můžete ji smíchat se stejným množstvím citronové šťávy.

Projímavé minerální vody – při akutní zácpě můžete vyzkoušet Vincentku, Šaratici nebo Zaječickou hořkou. Dlouhodobé užívání minerálních vod se nedoporučuje.

Bylinkové čaje – k dostání jsou čajové směsi, které pomáhají při zácpě. Najdeme v nich např. anýz, lékořici a rakytník. 

Potraviny s projímavým účinkem – sušené i čerstvé švestky, fíky, lékořice, jahody, jablka a zelí hlávkové i kysané. Šťávu z kysaného zelí můžete pít každý den na lačno, doporučuje se asi 1,5 dcl.

Agar – rostlinná želatina z mořských řas je také přírodním prostředkem proti zácpě. Můžete ji použít do dezertů, želé s ovocem, aspiků, polévek.

6

Pravidelný pohyb – určitě nejen proti zácpě pomůže svižná chůze, lehký běh, jízda na kole, jóga či plávání. Doma si můžeme zacvičit známé protahovací cviky, např. kočičí hřbet.

Obklad na břicho – líná střeva mohou rozhýbat také střídavé studené a horké obklady. Malý ručník namočíme do horké vody, vyždímáme, složíme a přiložíme na břicho. Po 2 minutách jej vyměníme za studený ručník, který necháme jen 1 minutu. Takto střídáme obklady 10–20 minut.

Varování

  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.
  • Při zácpě a jejím řešení se poraďte se svým lékařem. 

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak správně kousat potravu
Jak správně kousat potravu
Jídlo pijte, tekutiny kousejte. Tak zní zlaté pravidlo zpracování potravy v ústech. Správné kousání totiž nastartuje trávicí proces, připraví žaludek…
Jak jíst dostatek vlákniny
Jak jíst dostatek vlákniny
Jak jíst dostatek vlákniny | rady a tipy. Vláknina je nestravitelná část rostlinných zdrojů potravy. Důležitá je kvůli podpoře vyprazdňování, čiš…
Jak vyzrát na pylovou alergii | rady
Jak vyzrát na pylovou alergii | rady
Jak vyzrát na pylovou alergii | rady. Pylovými alergiemi trpí čím dál více lidí, kterým do značné míry znepříjemňuje život, snižuje jejich životní úro…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.