Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na zarůstání nehtů

Jak na zarůstání nehtů | rady a tipy. Zarůstání nehtů může být příčinou nepříjemné bolesti v oblasti prstů u nohou, ale i rukou. Ačkoliv se často ze začátku jedná o nenápadný problém, zarostlý nehet někdy způsobuje zdlouhavé zdravotní komplikace. Jak takový stav řešit a jak mu předcházet?

1

Jak se zarůstání projevuje a jaká je příčina

Zakřivený nehet dráždí kůži, která následně tvrdne, praská, zrudne, popřípadě začne hnisat. Výjimkou není ani otok a bodavá bolest v místě styku nehtu a pokožky. Na vině je genetická predispozice, jelikož toto onemocnění se většinou objevuje u více členů rodiny najednou. K zarůstání nehtů také přispívá přílišné zakřivení nehtů a dále nesprávná péče či špatná metoda stříhání a v neposlední řadě i užší obuv.

2

Prevence

V první řadě je potřeba dodržovat hygienu a správnou péči o nehty a prsty u nohou. Noste takovou obuv, která je volnější a nezpůsobuje přitlačení nehtu do valu, dále upřednostněte bavlněné ponožky. Ty jsou prodyšné, takže se noha tolik nezapaří a snižuje se riziko zánětu.

Nehty stříhejte vždy rovně, ne do kulatého tvaru, a vyhněte se nadměrnému zkracování. Dobré je nechat délku nehtu pár milimetrů nad nehtové lůžko.

3

Řešení zarostlého nehtu

Dříve se nehty často strhávaly, ale protože se jedná o bolestivý zákrok s častou recidivou, tak se dnešní medicína snaží potíže léčit jinak.

Při mírných problémech může být řešením návštěva pedikérky, která aplikuje například metodu šponování nehtu. Je-li zarůstání v počátečním stádiu, podloží se nehet šponou, čímž se nadzvedne a zabrání se tak dalšímu dráždění a prorůstání do valu.

Další možností je tapování, tedy odtahování nehtů pomocí náplasti. Dále se pak používá ještě dorzální abraze, což je zeslabení nehtu a snížení rizika dalšího zarůstání.

Čím dál tím častěji se také nyní přistupuje k plastikám, kdy se pomocí laserové operace nehet upraví. Zákrok probíhá v lokální anestezii a pacientovi by měl přinést trvalou úlevu.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak poznat meningokoka | rady
Jak poznat meningokok | rady. Příznaky meningokoku jsou v počátečních stádiích velmi podobné chřipce, ale již během 48 hodin dokáže meningokok velmi v…
Jak bojovat s přejídáním | rady
Jak bojovat s přejídáním | rady. Jak se zbavit přejídání - jak bojovat s přejídáním krok za krokem. Obezita je jednou z civilizačních chorob, lépe řeč…
Jak na mluvení ze spaní | rady
Jak na mluvení ze spaní | rady. Vzhledem k hektické době, ve které žijeme, se problém mluvení ze spaní začíná týkat stále více lidí. Důvodem je předev…
Jak se zbavit alergie | rady
Jak se zbavit alergie | rady. Alergie je vlastně porucha imunitního systému člověka, kdy tento systém reaguje neadekvátně na běžné látky. Tyto látky,…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.