Přejít k hlavnímu obsahu

Jak namontovat zásuvky a vypínače | rady

08. Leden 2021
Jak namontovat zásuvky a vypínače | rady

Jak namontovat zásuvky a vypínače | rady. Montáž zásuvek a vypínačů je nezbytná, pokud chcete, aby byl váš interiér pěkný i do toho nejmenšího detailu. Základem je vždy nakoupit samotné zásuvky a vypínače. U vypínače se rozhodněte, jestli chcete ve stejné barvě rámeček i střed vypínače, nebo jestli je chcete odlišné. Montáž nikdy neprovádějte bez elektrikáře, pouze on smí demontovat a měnit elektrické zásuvky a vypínače. Návod berte pouze jako správný postup.

1

1. Nářadí

Nejdříve si obstarejte nářadí, tedy kleště a šroubováky. Dejte pozor na to, ať mají dostatečnou gumovou nebo plastovou izolaci, s jinými nástroji nepracujte.

2. Jistič

Jděte k rozvaděči a vypněte příslušné jističe. Pokud si nejste jistí, který jistič je od zásuvky, nebo vypínače, které chcete měnit, tak je shoďte všechny. Zapnete je až po výměně.

3. Elektroměr

Elektroměrem zkontrolujte obě zdířky zásuvky, jestli jsou skutečně bez proudu.

4. Výměna zásuvky

Ze zásuvky vymontujte hlavní šroubek, který ji drží a následně odmontujte i dráty z vnitřku a vnitřek zásuvky. Přiložte vnitřní konstrukci nové zásuvky a namontuje dráty tak, aby na levé straně byl hnědý nebo černý drát, ten je fáze, a na pravé straně modrý drát, ten je nula. Pečlivě dráty utáhněte a také nezapomeňte na zelenožlutý drát, který zapojte pod plíšek, to je uzemnění. Následně nasaďte kryt s rámečkem a utáhněte hlavní šroubek, aby zásuvka pevně držela.

5. Výměna vypínače

U vypínače je to stejné, také vypněte jističe a zkontrolujte elektroměrem dráty, k nim se dostanete po vyjmutí středu vypínače. Vypínač celý vyšroubujte a demontujte i dráty, pamatujte si jejich umístění, stejným způsobem je budete i zapojovat na nový vypínač. Následně přiložte rámeček nového vypínače, nasaďte ho, utáhněte ho a zapojte oba vodiče. Nyní ručně nasaďte střed vypínače, pokud by vám to nešlo, tak si pomozte šroubovákem.

6. Jistič

Nyní běžte k rozvaděči a jističe opět zapněte. Vyzkoušejte jak funguje zásuvka a také vypínač.

7. Elektrikář

Na všechny tyto práce využívejte elektrikáře. Pokud by došlo k požáru způsobeným elektroinstalací, tak vám pojišťovna neuzná pojistnou událost, pokud jste si dělali jakoukoliv elektroinstalaci svépomocí.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

https://pixabay.com/cs/photos/pol%c3%a9vkov%c3%a9-greeny-celer-zelenina-869075/
Jak pěstovat řapíkatý celer | rady
Jak pěstovat řapíkatý celer | rady. Řapíkatý celer získává stále větší oblibu. Můžeme ho totiž používat jako ingredienci do mnoha jídel a upravovat ho…
Jak udělat zahradní ohniště
Jak udělat zahradní ohniště
Jak udělat zahradní ohniště | tipy. K dokonalé relaxaci na zahradě patří posezení u ohně. Vybudování zahradního ohniště zabere dva dny času. Materiál…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.