Přejít k hlavnímu obsahu

Jak obnovit odstraněnou složku | postup

13. Prosinec 2020

Jak obnovit odstraněnou složku | postup. Zažili jste někdy tu hrůzu, když jste dlouho a intenzivně ve svém počítači na něčem pracovali a pak jste si to omylem vymazali a neměli vytvořenou žádnou zálohu? Krve by se ve vás v tu chvíli nedořezal? Nezoufejte, ještě nemusí být vše ztraceno. Vyzkoušejte následující možnosti, jak obnovit odstraněný soubor či složku v počítači. Data na disku totiž zůstala, jen vy jste k nim ztratili cestu.

1

Jako první se podívejte do koše ve vašem počítači. Pokud nemáte počítač nastavený jinak, vymazané soubory či složky se uloží do koše, kde zůstávají do doby, než tento koš vysypete. Obnovení takto odstraněné složky je velmi jednoduché. Otevřete koš, vyhledejte požadovanou složku, na tuto složku klikněte pravým tlačítkem a vybere možnost Obnovit. Odstraněná složka se tímto způsobem vrátí na své původní místo před vymazáním.

2

Pokud nemáte nastaveno ukládání vymazaných souborů do koše, můžete si ho nastavit právě v koši v sekci Vlastnosti.

3

Pokud bohužel odstraněná složka nezůstala uložená v koši, funguje u systému Windows režim obnovování, který vás může v takovémto případě také zachránit. Pokud byla odstraněná složka např. podsložkou jiné složky, stačí kliknout na ikonu této složky pravým tlačítkem a zvolit příkaz Obnovit předchozí verze. Tento příkaz Vám otevře všechny předchozí uložené verze, vy si vyberete tu, kterou potřebujete a z ní si zkopírujete požadovanou (odstraněnou) složku. Obdobně je možné obnovit složku třeba i přímo z místního disku – jen musíte otevřít ikonu Počítač, vybrat ikonu Místní disk, kliknout na ní pravým tlačítkem a opět vybrat příkaz Obnovit předchozí verze.

4

Pokud vám nepomůže ani jedna z předchozích variant, nevěšte hlavu. Naštěstí ještě existují různé speciální programy, které dokážou na disku najít ztracená data a obnovit je – např. Restoration či Recuva a jiné. Obsluha těchto programů je zpravidla poměrně jednoduchá a u některých programů ani není třeba jejich nainstalování přímo do počítače. Tyto programy navíc mají i opačnou funkci, kdy s jejich pomocí můžete z počítače nevratně odstranit soubory, které pak již v žádném případě nepůjdou obnovit.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se starat o notebook | rady
Jak se starat o notebook | rady. Jak se starat o notebook, aby dlouho vydržel a nepotřeboval servis? Jak dosáhnout toho, aby notebook byl stabilnější…
Jak čerpat energii ze stromů
Jak čerpat energii ze stromů | rady a tipy. Pokud si občas jen tak sednete ke stromu a relaxujete, možná se Vám již stalo, že jste se po chvíli cítili…
Jak pečovat o oblečení z mohéru
Jak pečovat o oblečení z mohéru | rady a tipy. V posledních letech je oblečení z přírodních materiálů velice oblíbené. Zatímco třeba len nebo hedvábí…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.