Přejít k hlavnímu obsahu

Jak ochránit nově vysazené keře

25. Srpen 2019

Nově vysazený keř je velmi citlivý na své prostředí, a proto je dobré o něj pečovat ještě pečlivěji, než je běžně zvykem. Může je poškodit například chlad nebo vysušení, ale ohrozit je může i vítr nebo mráz. Základní možnosti, jak se o keřík postarat, jsou tyto:

1

ochrana proti větru

Toto opatření zásadně redukuje vysušující působení studených větrů. K nově vysazenému keříku postavte ve vzdálenosti asi 30 cm silný dřevěný rám, a to z té strany, z níž nejčastěji vane vítr. Rám by měl být minimálně o 30 cm vyšší a širší, než je keř. Přichyťte k němu síťovinu. Lepší ochranu ale zajistíme, pokud rámem obklopíte keřík ze 4 stran, opět i se síťovinou.

2

ochrana proti vysoušení

Vhodný je například postřik s antitranspirantem, který zabraňuje výparu, a který tedy zabraňuje vysychání.

3

ochrana před sněhem

Stálezelené keře budou potřebovat vaši ochranu v podmínkách, kde silně sněží. Silnou vrstvu sněhu odstraňte z keříku hned, jak si toho všimnete. Preventivní ochranu před sněhem pak mohou zajistit různé typy přístřešku, různé koše nebo skleněné poklopy.

4

ochrana před mrazem

Před zmrznutím může ochránit nově vysazený keřík mulč. Mulčovací materiál (např. posekaná tráva, shrabané listí) rozprostřete kolem keře. Nejvhodnější je to provést za mírného počasí, v období, kdy půda teplá a vlhká. Proti mrazu můžete rostlinu ochránit určitý typem izolace, například obalit nadzemní části rostlin i obalem z jutoviny, koberce nebo vrstvami novinového papíru.

Autor: Nikita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se starat o stromek nebo keř | rady
Jak se starat o stromek nebo keř | rady. Koupili jste si domů stromek nebo keřík do květináče a nevíte, jak přesně se o něj starat? Nebo jste si poříd…
Jak pečovat o zahradu přes horké léto?
Jak pečovat o zahradu přes horké léto?  Teplejší léta, která někdy nesou rovněž přívlastek tropická, jsou čím dál víc častějším jevem a lze očeká…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.