Přejít k hlavnímu obsahu

Jak ochránit rostliny před mrazem a sněhem | rady

Jak ochránit rostliny před mrazem a sněhem | rady. Rostliny je třeba chránit před extrémním mrazem nebo sněhem. Rostlinám se za normálních chladných podmínek bude dařit dobře, ale extrémní mráz nebo velké nánosy sněhu mohou způsobit na rostlinách velké škody. Možností, jak čelit mrazu nebo velkým nánosům sněhu, je řada, stačí si jen vybrat.

1

Vhodné umístění

Prvním a základním pravidlem je pěstovat rostliny s ohledem na jejich charakteristiky. Choulostivé rostliny například umístěte před teplou zeď nebo na výslunní, teplomilné rostliny pěstujte raději v nádobách, které můžete přesunout do teplejšího prostředí, choulostivé rostliny také na zahradu nevysazujte dřív, než si budete jistí, že už pominulo období jarních mrazíků.

2

Izolace

Části rostlin nebo keříků, které jsou nad zemí, je dobré chránit jutovinou, kobercem nebo novinovým papírem. Teplý vzduch, který uniká z půdy, se tímto opatřením zadrží, slouží jako izolační vrstva. Pod tento obal můžete nanést ještě například slámu nebo mulč, abyste zajistili silnější izolaci rostlin.

3

Mulč

Je vhodný například na zazimování trvalek, které je dobré přikrýt mulčem (např. několik lopat listí), který pak ještě pokryjte chvojím nebo větvemi stálezelených dřevin. Růže nebo dřeviny můžete ochránit tak, že k nim přihrňte hodně půdy. Při velmi chladném počasí tuto půdu můžete ještě pokrýt slámou.

4

Poklopy

Velmi dobrý je také skleněný nebo plastový poklop, který sice přikryje jen pár rostlin vedle sebe, ale zase funguje jako miniaturní skleník (ohřívá půdu, udržuje stálou teplotu). Poklopy můžete koupit v zahrádkářství, ale jako poklop poslouží i to, co máte doma: kbelík, starý květináč, pevná krabice a další.

5

Drátěná klec s plastem

Malé keře, stromky, ale i jahody nebo zeleninu je možné chránit dalším typem poklopu: klecí z drátěného pletiva, kterou vyplníte suchým listím nebo slámou a na jejíž povrch připevníte plastovou fólii. Ta zajistí mulč stále suchý. Výhodou je, že se klec může kdykoliv zvednout a vyvětrat.

6

Noviny

Stejně dobře jako jiné druhy izolace dobře poslouží i novinový papír, kterým přikryjete např. mladé rostliny brambor nebo jiných choulostivých rostlin. Na bocích papír připevněte půdou, kterou na něj přihrnete.

7

Přístřešek proti sněhu

Proti sněhu můžete sestavit jednoduchý přístřešek ze dvou dřevěných desek, které jsou zhruba stejných obdélníkových rozměrů. Přiklopíme je k sobě a upevníme laťkou, kterou přiložíme z obou bočních stran a přibijeme hřebíkem k oběma deskám.

Pokud se vaše zahrada ocitá v chladném pásmu, nezkoušejte pěstovat teplomilné nebo na počasí náročné rostliny. Téměř jistě to skončí neúspěchem.

Autor: Nikita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak a co udělat v květnu na zahradě
Květen je snad tím nejkrásnějším měsícem v zahradě, ale my touhle dobou máme obvykle tolik práce, že se málokdy zastavíme, abychom si vychutnali krásu…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.