Přejít k hlavnímu obsahu

Jak odstranit rez z hliníkového a kovového nádobí | rady

Jak odstranit rez z hliníkového a kovového nádobí | rady

Jak odstranit rez z hliníkového a kovového nádobí | rady. Často se stává, že hliníkové nádobí ztratí po čase vzhled a barvu. Poradíme vám, jak jednoduchou a levnou metodou nádobí vyčistíte a zároveň jak odstranit rez, který bývá dost náročným problémem. I tady existuje zajímavý a jednoduchý fígl.

Co je potřeba

prášek do pečiva
ocet
voda
rozkrojená brambora
ocet
zubní pasta
hadr

1

Povařte bílý ocet

Nalijte do hrnce stejný poměr bílého octa a vody a mírným varem asi 15 minut povařte. Po vychladnutí houbičkou nádobí omyjte, může se trochu přitlačit. Nakonec nádobí spláchněte teplou vodou.

2

Pomůže prášek do pečiva

Do hrnce dejte 2 lžíce klasického prášku do pečiva a nalijte na něj asi půl litru horké vody. Přiveďte roztok do varu a mírný var udržujte asi 10 minut. Tento postup využijte u kovového nádobí. U hliníkového nádobí použití prášku do pečiva nedoporučujeme.

3

Drhněte rez obyčejnou bramborou

Máte kovovou formu, která zrezivěla a nedaří se vám rzi zbavit? Rozkrojte na polovinu bramboru a rozkrojenou částí ji namočte do prášku na nádobí. Pak touhle bramborovou houbičkou drhněte a drhněte, až rez zmizí. Opláchněte čistou vodou.

4

Jděte na skvrny se zubní pastou

Pokud na novém nádobí z nerezové oceli vidíte stále nějaké matné mapy a neodstraní se ani mytím, není to žádný problém. Vezměte zubní pastu a místo na zubní kartáček vymáčkněte stejné množství na navlhčený hadřík. Skvrny hadříkem odstraňte a opět klasicky opláchněte teplou vodou a vyleštěte. Můžete se v něm znovu vzhlížet jako v zrcadle.

5

Jak ošetřit litinové nádobí

Litinové nádobí dovede přežít několik generací, když budete o něj taky správně pečovat. Po každém umytí vytřete vnitřek rostlinným olejem. Upečená bábovka bude stejnoměrně propečená jako v každém litinovém nádobí a bude vypadat skvěle k nakrojení.

Varování

Varování Na hliník nepoužívejte zásadité čističe jako třeba jedlou sodu nebo nějaké bělící prostředky, protože by je mohly více odbarvit a vybělit do nežádoucího stavu.

 

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se zbavit hmyzu v kuchyni
Jak se zbavit hmyzu v kuchyni
Jak se zbavit hmyzu v kuchyni | rady. I když jste sebevíc úzkostliví na pořádek v bytě a zejména v kuchyni, může se vám tam objevit havěť, aniž byste…
Jak pěstovat a využít rozchodník
Jak pěstovat a využít rozchodník
Je mnoho důvodů, proč na své zahrádce pěstovat rozchodník. Je to sukulent nenáročný na světlo, půdu i zálivku. Můžete si vybrat z mnoha krásných druhů…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.