Přejít k hlavnímu obsahu

Jak omezit sůl v kuchyni | rady a tipy

10. Duben 2022

Jak omezit sůl v kuchyni | rady a tipy. Sůl je jednou z nejstarších obchodních komodit, kromě jantarových či hedvábných stezek existovaly odedávna i stezky solné. Jedná se o životně důležitý minerál, nadměrná konzumace soli však našemu organismu škodí a negativně ovlivňuje zdraví. Sůl zvyšuje krevní tlak i nežádoucí zadržování vody v těle, dehydratuje jej a navíc znesnadňuje hubnutí a vstřebávání důležitých látek. Přečtěte si, jak omezit spotřebu soli a čím ji nahradit, aby bylo jídlo lahodné a chuťově výrazné.

1

Dle doporučení bychom měli denně přijímat maximálně 5-6 g soli, což odpovídá zhruba jedné čajové lžičce. Češi však průměrně spotřebují více než dvojnásobek. Nejvíce soli konzumujeme přímo v základních potravinách, obsahuje ji: pečivo, cereálie, masné výrobky i sýry. Příjem dále zvyšují polotovary a hotové pokrmy z fastfoodů a restaurací. Touto formou tzv. skryté soli se k nám dostává větší podíl než solením při vaření případně dosolením pokrmu.

2

Příjem soli snižujeme postupně, aby si chuťové pohárky na změnu lépe zvykly. Začneme tím, že odstraníme ze stolu solničku a hotové pokrmy na talíři nedosolujeme. Použití soli omezíme i při kuchyňské přípravě pokrmů a musíme-li sůl použít, volíme co nejkvalitnější variantu – mořskou, himalájskou.

3

Vyhýbáme se instantním výrobkům, omezíme konzumaci slaných potravin jako jsou uzeniny, solené arašídy, olivy, chipsy. Nekupujeme potraviny, na kterých je sůl viditelná ani kořenicí směsi, kde většinu tvoří sůl. Pozorně čteme údaje na obalech, poměrně velké množství skryté soli obsahuje kečup, kukuřičné lupínky, konzervy a další.

4

Do jídelníčku zařadíme ve větší míře česnek a další bylinky a koření. Libeček a řeřicha mají aroma, které nám usnadní snížit množství soli při dochucování. Oceníme také pepř, tymián, rozmarýn, červenou papriku, kopr a naší tradiční majoránku. Ostré druhy koření jsou výborným pomocníkem, protože platí, že co pálí, nemusí být tolik slané.

5

Ideální náhradou soli je citrónová šťáva, grep, limetka. Citrusové šťávy jsou báječné do salátů a k úpravě masa například v kombinaci s medem a zázvorem. Chuť pokrmu pomůže zvýraznit i bílý jogurt, semínka, ořechy a jiné sušené plody, zapomenout nesmíme ani na houby.

6

Vyhnout se soli úplně není ani možné, ani žádoucí. Je však důležité vědět, že zkonzumujeme-li hodně sodíku, měl by být vyvážen příjmem draslíku, abychom negativně neovlivňovali náš krevní tlak. Přirozeným zdrojem draslíku je především zelenina a ovoce.

  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: Mef
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak zdravě solit
Sůl kamenná nebo mořská? S jódem nebo bez? Kolik a jak? Sůl, neboli chlorid sodný (NaCl), je pevnou součástí naší stravy a vyvstává u ní spousta otáze…
Jak se vyznat v pečivu
Jak se vyznat v pečivu | rady a tipy. V obchodech nalezneme obrovské množství různých druhů pečiva. Co ale vlastně znamenají všechny ty názv…