Přejít k hlavnímu obsahu

Jak opravit poškrábaný lak na autě | rady

Jak opravit poškrábaný lak na autě | rady. Poškrábaný lak na autě vám může pěkně zkazit náladu. K oděrkám na autě přijdete, ani pomalu nevíte jak. Drobné oděrky kartáčů mycích linek, oděrky od létajícího štěrku a kamínků a další. Následující řádky vám poradí, jak se oděrek a škrábanců na karoserii vašeho auta levně a rychle zbavit.

1

Retušovací leštící tužka

Snadným způsobem, jak poškrábaný lak na autě opravit, je retušovací tužka, kterou zakoupíte téměř ve všech motoristických prodejnách. Retušovací tužka vám pomůže opravit drobné oděrky a škrábance na povrchové vrstvě laku. Hlubší škrábance s pomocí retušovací tužky nespravíte.

2

Brusná pasta

Pro opravu hlubších a větších oděrek a škrábanců doporučujeme použít brusnou pastu, kterou zakoupíte v hypermarketech nebo specializovaných obchodech. Brusnou pastu naneste na poškozený lak a hadrem (nejlépe flanelovým) ji rozetřete. Brusnou pastu můžete nanést vícekrát a celý postup opakovat, dokud nedosáhnete lepších výsledků. Doporučujeme brusnou pastu nepoužívat na slunci.

3

Oprava hlubokých škrábanců

Hluboké škrábance na autě je potřeba přebrousit pomocí speciálních brusných kotoučů. Pomocí brusných kotoučů zbrousíte lak na jeho podkladovou vrstvu. Tím srovnáte poškrábanou rýhu. Dále naneste speciální karosářský tmel, který nechte pořádně vytvrdnout. Po zaschnutí tmel brusnými kotouči přebruste. Přetmelené místo přestříkejte lakem v potřebném odstínu. Pokud nanesete příliš silnou vrstvu laku, bude vám stékat a na nepoškozené vrstvě laku vytvářet kapky. Barvu je potřeba stříkat ze vzdálenosti alespoň 30 cm od povrchu karoserie. Tím zabráníte stékání laku a vytváření nechtěných kapek na nepoškozených místech karoserie.

4

Závěr

Hluboké škrábance se pokuste opravit hned po jejich vzniku. Pokud je škrábanec opravdu hluboký a zasahuje až na kov, dojde velice rychle vlivem povětrnostních vlivů ke korozi. Tuto korozi je pak při následné opravě téměř nemožné odstranit a i po přebroušení a přelakování povrchu probíhá korozivní proces dále hluboko pod lakem a jeho výsledkem je tvorba puchýřů, oprýskávání laku a v konečné fázi proděravění karoserie.

Autor: chiquita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak snížit spotřebu paliva | tipy
Jak snížit spotřebu paliva | tipy. Neustálý růst cen pohonných hmot nás nutí k zamyšlení, jak snížit spotřebu benzínu nebo nafty u svého automobilu. Z…
Jak pěstovat orchideje | rady
Jak pěstovat orchideje | rady. Orchideje jsou jedny z nejpěknějších pokojových rostlin, které lze pěstovat v našich podmínkách. Orchideje jsou původem…
Jak léčit opar | rady
Jak léčit opar | rady. S oparem, bolestivou virovou nákazou, se většina lidí setká alespoň jednou za život. Avšak pouze někteří zůstanou nositelem vir…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.