Přejít k hlavnímu obsahu

Jak otěhotnět

16. Červenec 2019

Často diskutovaným tématem poslední doby je neplodnost nejen u žen, ale i u mužů. Stále více párů se potýká s problémem, že nemohou počít dítě. Bohužel i statistiky dokládají, že v dnešní moderní a uspěchané době začíná být zázrakem, když se páru podaří počít dítě přirozenou cestou a poměrně v krátké době.

1

Neplodnost

Neplodnost, strašák nás všech. Bohužel pojem, který se stává součástí života stále více párů. Nezáleží na věku, neplodnost může zasáhnout také mladé a zdravé jedince. Neplodnost je lékařský termín, kterým označujeme stav, kdy se páru nepodaří nechráněným sexuálním stykem po dobu jednoho roku počít dítě. Nevěste hlavu, tento stav neznamená, že se nikdy vytouženého potomka nedočkáte. Moderní medicína nabízí spoustu variant a řešení, jak se vytouženého potomka dočkat.

2

Léčba neplodnosti

Léčba neplodnosti je velmi náročná na psychiku. Připravte se také na finanční zátěž, ne všechny výdaje spojené s léčbou neplodnosti hradí pojišťovna. S partnerem/kou vše řádně proberte a dohodněte se na dalším postupu. Nepodceňujte průběh léčby. Určete si mantinely, za které každý z vás nebude ochoten jít. Léčba neplodnosti zahrnuje spoustu vyšetření, léčebných metod a zákroků. Ne všichni jedinci jsou ochotni podstoupit například chirurgický zákrok. Počítejte s tím, že průběh léčby velmi zasáhne a ovlivní váš intimní život. Léčba neplodnosti představuje rovněž psychickou zátěž, kterou budete schopni lépe zvládnout s oporou partnera/ky. Před zahájením léčby si uspořádejte finanční stránku věci. Léčba neplodnosti je finančně náročnou záležitostí. Ujasněte si hned na začátku, kolik jste ochotni a hlavně schopni do léčebných metod investovat a udělejte si dlouhodobý plán, jak finance na léčbu ušetřit či získat.

3

Faktory ovlivňující neplodnost

V první řadě se jedná především o věk. U žen je doporučená hranice pro početí max. 35 let. Vrchol plodnosti nastává u ženy kolem dvaceti let. S přibývajícím věkem ženy plodnost klesá. Samozřejmě, že ženy nad 35 let mohou otěhotnět a porodit zdravé dítě. Jen narůstají rizika doprovázející těhotenství ženy. Dalšími faktory, které ovlivňují možnost početí dítěte, jsou především genetická onemocnění rozmnožovacích orgánů, zvýšený výskyt toxinů v těle nebo chemoterapie, která doprovází léčbu rakoviny.

4

Prevence

Můžete se řídit preventivními zásadami, abyste se dočkali miminka co nejdříve a přirozenou cestou. Jedná se především o absenci tabáku. Pokuste se tabákové výrobky odstranit ze svého života. Pokud chcete dítě a věnujete se namáhavému cvičení, které pro vás představuje enormní fyzickou zátěž, omezte jej. Muži by měli dbát na přirozenou teplotu v intimních partiích a nenosit přiléhavé spodní prádlo nebo velmi těsné kalhoty. U žen je důležité dbát na správnou tělesnou hmotnost. Ženy, které jsou hluboko pod hranicí tělesné váhy, dochází ke ztrátě ovulace a snížení možnosti otěhotnění.

5

Jak otěhotnět v průběhu ovulace

Žena ovuluje zpravidla 5 dnů v měsíci. Pokud máte pravidelný cyklus, který se opakuje v intervalu 28 dní, ovulujete většinou v průběhu 12. – 16. dne. Ovulaci doprovází zvýšená tělesná teplota, možný je výskyt křečí v oblasti podbřišku. Během ovulačního cyklu doporučují lékaři milování alespoň tři dny v jeho průběhu. Mužské sperma se v těle ženy udrží tři až pět dní, proto doporučují styk i před ovulací. Pokud ovulaci neřešíte a nehlídáte si plodné dny, doporučují lékaři pravidelný nechráněný sex v intervalu dvakrát – třikrát týdně.

6

Závěr

Nejčastějším problémem, který je potřeba odbourat, je psychika. Nejen u žen, ale i u mužů hraje podstatnou roli. Pokud se o miminko pokoušíte delší dobu, začínají se u obou partnerů prohlubovat deprese a pocit bezmoci. Nelze doporučit nic jiného, než na problémy nemyslet. Každé milování s partnerem si užít a nebrat jej pouze jako nástroj, jak získat vytoužené dítě. Hektická doba situaci neplodnému páru také zrovna neusnadňuje, je potřeba, abyste si na sebe udělali čas a utekli od všech problémů. Dobrou radou je například společná dovolená, uspořádejte si denní režim a dodržujte základy správné životosprávy.

Autor: chiquita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak otěhotnět | rady
Jak otěhotnět | rady. Snažíte se o miminko dlouhou dobu a pořád se vám nedaří otěhotnět? Hledáte vyzkoušené tipy od jiných žen, které vám dopomohou k…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.