Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pečovat o jizvy | rady

16. Leden 2021
Jak pečovat o jizvy | rady

Jak pečovat o jizvy | rady. Většina lidí vlastní nějakou jizvu, ať již po operaci nebo po pořezání, či jiném úrazu. Důležité je nezanedbávat péči o ně. O jizvy se můžete starat mnoha způsoby. Nejvíce pozornosti je třeba věnovat čerstvým jizvám po operacích. Správná péče se může následně projevit takovým způsobem, že jizva nebude téměř ani patrná. Jestliže jizvy máte, tak je neberte na lehkou váhu a přečtěte si, jak o ně pečovat.

1

1. Mazání

Především čerstvé jizvy je třeba neustále mazat, aby nebyly suché. Takové jizvy se pak lépe hojí, nepraskají, netvrdnou a nezvětšují se. Na mazání vždy používejte vepřové sádlo, jedná se o univerzální možnost, která po aplikaci zanechá jizvu dlouho mastnou. Čerstvé jizvy je třeba mazat 2x až 3x denně. Pokud jsou jizvy staršího data, tak na ně jsou vhodné speciálně určené přípravky jako třeba Contractubex.

2. Masáž

Masírování je velmi důležité a to také především u čerstvých jizev. Jizvy po operacích mají tendenci přirůstat ke svalovému podkladu pod sebou. Jestliže se jizva vůbec nemasíruje, tak nám pak brání v pohybu a mechanicky se nepohybuje s ostatní kůží. Masáže se u čerstvých jizev provádí až 5x denně. Při masírování je vhodné použít masti nebo tuky. Masáž provádějte krouživými pohyby, napínáním, roztahováním i protisměrným pohybem dvou prstů, aby kůže byla do S.

3. Sluneční záření

Mladé jizvy vůbec nevystavujte slunečnímu záření, jinak vám rychle ztmavnou. Při kontaktu se slunečním zářením je potřeba jizvy natřít krémem na opalování, který bude mít vysoký UV filtr.

4. Laserový zákrok

Prostřednictvím laseru se provádí několik druhů operací jizev. Některé jizvu zbrousí a výrazně zmenší, jiné mají za efekt zesvětlení jizvy, aby na těle nebyla tak patrná.

5. Chirurgický zákrok

Jedná se o nejdražší, ale zároveň o nejlepší možnost, jak se jizev zbavit. Zákroky se provádí především v případě velkých jizev v oblasti obličeje a citlivých míst. Obvykle dojde k úplnému odstranění jizvy.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak čistit piercing | rady
Jak čistit piercing | rady
Jak čistit piercing | rady. Piercing je velmi populární ozdoba, především mladých lidí, která na pohled může působit velmi vzhledným dojmem, ale zárov…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.