Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pečovat o koženou galanterii | rady

Jak pečovat o koženou galanterii | rady. O koženou galanterii je v mnoha případech málo pečováno. Je to způsobeno především velkou neznalostí péče o tyto výrobky. Péče o galanterii ovšem není vůbec složitá. V mnoha případech je třeba si dávat na galanterii pozor už při jejím nakupování, jelikož mnoho prodejců se o vystavenou galanterii nijak nestará a ta pak ztrácí na kráse. Jestliže nějakou galanterii máte, tak ji určitě pozornost a především péči věnujte. Jak se o galanterii starat?

1

1. Impregnace

Všechny kožené výrobky jsou velmi citlivé na vlhkost a na mokro, proto je třeba je před těmito vlivy chránit a to nejlépe tak, že se naimpregnují. Impregnace se provádí prostřednictvím impregnačního spreje, který se na její povrch aplikuje. Koupíte ho ve většině prodejnách s koženými výrobky.

2. Výživa

Kůži je třeba takzvaně “vyživovat“, nejedná se o nic jiného než o zaplnění pórů kůže. Kůže musí být pružná a toho nejlépe dosáhneme tak, že kůži namažete tukem. Tuk vyplní póry a do nich se následně nedostane ani vzduch, ani voda. Nejjednodušší je namazání tukem, speciální pastou nebo rostlinným olejem. V obchodech s koženými výrobky je obvykle prodejný i speciální silikonový sprej, který vytvoří hustou pěnu, která se do kůže vetře. Princip je zde stejný jako u tuků, ovšem sprej působí déle.

3. Nepřetěžování

Kůže se velmi často ničí a deformuje při větší zátěži. Nikdy koženou galanterii nepřetěžujte nebo budou deformace trvalé.

4. Tření

Na mnoha místech kůže dochází ke tření a následně obvykle vznikají lesklé plochy. Takových ploch se lze snadno zbavit tak, že na ně naneseme speciální ochranný sprej, který nám vytvoří texturu, o kterou jsme třením přišli.

5. Čištění

Jestliže je potřeba kůži vyčistit, tak používejte zásadně přípravky určené na čištění kůže. Jestli je nemáte, tak použijte malé množství mýdlové vody a houbičku. Po vyčištění je třeba kůži opět namastit tukem a případně znovu aplikovat impregnační sprej.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak čistit ekokůži
Jak čistit ekokůži | rady a tipy. Ekokůže si získává díky svým vlastnostem stále více příznivců. Používá se zejména při výrobě nábytku, kde nahra…
Jak čistit krbový komín | rady
Jak čistit krbový komín | rady. Pokud se vám nechce platit za kominíka, tak si můžete komín vyčistit sami. Podle vyhlášky si u zdrojů do 50KW může pro…
Jak ošetřovat a čistit kovy | rady
Jak ošetřovat a čistit kovy | rady. Čistění kovových předmětů je doma častou činností, protože bez kovových výrobků si domácnost nedokážeme představit…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.