Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pečovat o kvalitu vody ve studni | rady

Jak pečovat o kvalitu vody ve studni | rady. Voda ve studni je vždy důvodem pro radost, jelikož máme větší nezávislost. Tato voda je ovšem velmi citlivá na jakékoliv znečištění, ke kterému může dojít velmi lehce. Jestliže ovšem o vodu ve studni řádně pečujeme, tak není důvod k obavám. Rozhodně se nedoporučuje zanedbávat tuto péči, jinak se můžeme dočkat i vážné zdravotní újmy. Jak o vodu ve studni pečovat?

1

1. Chemické čištění

Vodu ve studni je třeba pravidelně chemicky ošetřovat, nikdy nevíte, jaké bakterie se v ní mohli vyskytnout. Pro dezinfekci studny používejte chlornan sodný. Nejlepší možností je zakoupit SAVO, které je na jeho bázi založené. Aplikaci provádějte podle objemu studny, do nádoby si SAVO odlijte, abyste věděli, kolik ho použijete. Použijte 1dl na 1 kubík vody, pokud si nejste jistí přesným množstvím, tak ho pouze odhadněte. SAVO do studny pouze nalijte a studnu přiklopte. Hluboké studny takto ošetřujte každé 2 až 3 měsíce, mělké studny vždy jednou za 1 až 2 měsíce.

2. Mechanické čištění

Studnu je potřeba několikrát do roka otevřít a provést mechanické čištění. To má za cíl odstranění špíny, plísní a nečistot. K čištění si vezměte mikrosíťku, kartáč a kýbl. Pokud jsou na stěnách studny výrazné nečistoty, tak je kartáčem odstraňte, následně pomocí mikrosíťky pečlivě vodu přefiltrujte. Pokud vám již v síťce nezbudou žádné nečistoty, tak je voda čistá.

3. Profesionální čištění

Každé 3 roky si nechejte udělat chemický rozbor studny prostřednictvím specializované firmy. Ta vám následně sdělí, jak na tom voda ve studni je, a pokud bude voda špatná, tak se provede úprava vody. Chemické rozbory nezanedbávejte, obzvláště pokud vodu ze studny používáte i jako pitnou.

4. Záplavy

Jestliže byla vaše studna postižena záplavami, tak ji celou odčerpejte. Po odčerpání proveďte vyčištění a následnou dezinfekci přípravkem, který neobsahuje chlór. Následně studnu opět napusťte a dezinfikujte ji ještě jednou, tentokrát ale použijte SAVO. Po záplavách si vždy nechte udělat nový rozbor vody.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak provést odvodnění pozemku | rady
Jak provést odvodnění pozemku | rady. Voda na pozemku může být výhodná, ale pokud je jí mnoho, tak naopak škodí. Pozemek, který připomíná bažinu, je p…
Jak opravit kapající kohoutek | rady
Jak opravit kapající kohoutek | rady. Za vodu z kapajícího vodovodního kohoutku zbytečně platíte peníze. Příčinou je u šroubovacích kohoutků obvykle o…
Jak na úklid oken a žaluzií
Okna v domácnosti myjeme zpravidla několikrát do roka. Snad všichni je ale myjeme před Vánocemi a na jaře. Snad bychom bez čistých oken tyto krásné sv…
Jak opravit okenní tabule | rady
Jak opravit okenní tabule | rady. Opravou okenní tabule se míní její výměna. Opravit prasklou tabuli nelze, jedině prasklinu přelepit průhlednou pásko…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.