Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pečovat o růže

07. Březen 2022

Růže je královna květin, o tom bez debat. Ale také vyžaduje královskou péči. Chcete, aby vás od jara do podzimu obdarovávala květy, jimiž nebude co vytknout? Růže jsou květiny velmi náročné na údržbu a je nutné si dobře rozmyslet, jestli si vůbec chcete růže pořizovat. Činností spojených s péčí o ně je opravdu mnoho. Přesto jsou tyto činnosti nutné, aby růže rostla zdravě, byla bujná a odolná vůči škůdcům. Růže krásně voní a snad ještě lépe vypadá. Je-li o ni správně postaráno. Jak by tato péče měla vypadat? Podívejme se tedy, co byste pro růže měli na zahradě dělat.

Co je potřeba

Seznam nezbytností, bez nichž se zdravá a krásná růže neobejde, není zrovna krátký. Upozorňujeme na pojem krásná růže. I růže totiž stejně jako jiné květiny můžete nechat bez povšimnutí. To se však záhy projeví na jejich vzhledu. Co tedy udělat pro to, aby vaše růžové keře byly jako vystřižené z výstavního záhonu?

Růže spolu s častou zálivkou vyžadují pravidelný řez, preventivní postřiky proti chorobám a škůdcům, mulčování, hnojení, odstraňování plevele i odkvetlých kvítků. Jako pravá královna je však tato květina i náchylná – na mráz, vítr a choroby a škůdce. Vezměme to ale hezky popořádku.

1

Pravidelné hnojení

Růže je opravdu náročná na zálivku, obzvláště ta čerstvě zasazená. Proto je často zalévejte. Vláhu v substrátu vám také pomůže zadržet vhodně zvolený mulč. Vhodná je drcená kůra, nebo ještě lépe stájový hnůj.

Růže velmi rychle vyčerpají živiny v půdě, a proto potřebují pravidelně hnojit, zejména pokud chcete, aby vám stále hezky květly. V zahradnictví jsou běžně k dostání i speciální hnojiva na růže, v práškové formě nebo v granulích. Hnojte na jaře. Nasypte menší hrst kolem každé růže a trochu prokopejte motyčkou. Hnojení byste pak měli opakovat ještě v polovině léta, ale tentokrát spíše hnojivem se síranem draselným.

2

Časté zalévání

Nedostatečné zalévání může být pro růst růže zejména v začátcích velmi škodlivé. Kořeny by se místo rozrůstání do prostoru a hloubky snažily protlačit nahoru, aby získaly aspoň trochu vláhy. Je proto dobré je zalévat opravdu důkladně.

3

Vykopávání plevele

Při nekonečném boji s plevelem dejte v případě růží pozor, abyste nepoškodili kořeny. Proto nekopejte motyčkou příliš hluboko.

4

Mulčování

Na jaře po prořezání a pohnojení je dobré rozprostřít kolem růží tlustou vrstvu mulče. Nejvhodnější je stájový hnůj, ale stejně tak poslouží i drcená kůra. Mulč vám zlehčuje práci tím, že zabraňuje tvorbě plevele, ale zlehčuje život i růžím, protože zadržuje vláhu.

5

Odstranění zvadlých květů

Jistě jste to už zažili. Květy, které jste z keře neodstranili, se přeměnily v šípky. Nic proti nim, šípkový čaj je vynikající a plný vitamínu C, ale vy spíše než šípky zřejmě toužíte po krásných květech. Těch vám bude dopřáno právě, pokud odkvetlé kvítky budete z keře průběžně odstraňovat.

Tím, že odštípnete květ po jeho odkvetení, můžete docílit toho, že růže v období květu ještě obrazí a znovu vykvete. S uvadajícím květem se totiž už nebude zatěžovat a energii může věnovat novým květům.

6

Ochrana růží před větrem

Na podzim růži seřízněte tak, že zkrátíte vysoké růže nebo jejich květenství. Větrem by totiž mohly odhalit kořeny a ty by pak snáze podlehly těžkým zimním podmínkám.

7

Ochrana růží před mrazem

Růže nejčastěji vydrží mráz do –10 °C po dobu jednoho týdne. Pokud jsou chráněny, vydrží mnohem déle. Ochránit je můžete například zabalením do slámy (zejména u stromkovitých růží) nebo je přikryjte větvemi nebo listím. Existují samozřejmě i růže, které vydrží mráz až do –20 °C, ale to si musíte rozmyslet dříve, než si růži vyberete.

8

Ochrana růží před škůdci

Růže jsou náchylné na různé nemoci nebo škůdce, proto je dobré je velmi často prohlížet a v případě zjistění příznaků napadení nemocí nebo škůdcem ihned zasáhnout. Nejvhodnějším zásahem je asi postřik, který seženete v zahrádkářských potřebách.

Obzvláště na pozoru buďte před chorobami a škůdci, kteří vám mohou celý keř zlikvidovat. Růže jsou náchylné především na padlí, svilušky a mšice. Proti všem chorobám a škůdcům je vhodné zasáhnout hned v jejich zárodku. K ošetření přitom nemusíte používat jen chemii. Na trhu se dnes setkáte s celou řadou biologických přípravků šetrných k životnímu prostředí.

9

Nezbytný je pravidelný řez

Bez pravidelného řezu se růže neobjedou. Jinak vám předčasně zestárnou, což rozhodně nechcete. Hlavní řez provádějte na jaře. Nůžky se však nezdráhejte vzít do ruky i v letních měsících.

Není toho zrovna málo, že? Ale nebojte, tvrdá práce bude po zásluze odměněna. V tomto případě růžemi s květy, které vám bude každý závidět.

Nezalévejte růže za prudkého světla, mohly by se zničit jejich květy.

Stejně tak je vhodné růžím dopřát potřebné živiny, tedy je pravidelně hnojit. V zahradnictvích jsou k sehnání speciální hnojiva přímo na růže. Při jejich aplikaci vycházejte z informacích uvedených na obalu.

Zbytky větví nebo listů po ostříhání nemocné rostliny napadnené nějakou chorobou nebo škůdci je důležité spálit. Pokud je přidáte na kompost, můžete zpětně nakazit i jiné rostliny, protože nemoci na kompostu mohou přežít.

Autor: Nikita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se starat o trvalku v květináči
Život bez květin v domácnosti si už často nedokážeme představit, zkrášlují stůl anebo jsou pěknou ozbobou na poličce. Nejsou náročné na péči, a přitom…
Jak pečovat o trvalky
Většina trvalek se na zahrádce obejde bez větší péče, přesto je řada činností, na které byste jako jejich majitelé neměli zapomínat. Mohou totiž zlepš…
Jak správně pěstovat hrách
Hrách je jednoletá plazivá rostlina, která má téměř až zázračné účinky. Obsahuje cukry, které dodají našemu tělu okamžitou energii, vlákninu, která zl…
Jak vysazovat růže | rady
Jak vysazovat růže | rady. Není snad jediný zahrádkář, který by nezatoužil pěstovat na zahradě královnu květin - růži. Existuje spousta druhů růží. Ty…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.