Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat angrešt

14. Duben 2019

Jak pěstovat angrešt | rady a tipy. Pěstování angreštu k nám dorazilo z Anglie nebo Francie, kde ho pěstovali již v 15. století. Pěstování angreštu není nikterak náročné a zvládne ho i méně zkušený zahradník. Ostatně angrešt je bobulovina, která přirozeně roste v mírných pásmech Evropy, Asie i Ameriky. Keře angreštů jsou samozřejmě pěstovány pro jejich velice chutné a osvěžující ovoce s mírně pikantní kyselinkou. Pochutnejte si na vlastním angreštu vypěstovaného na zahradě a plném vitaminu C.

Co je potřeba

  • keříky angreštu (vhodná odrůda)
  • dostatečný prostor na zahradě
  • obyčejný rýč
  • kompost
1

Keřík angreštu zasaďte na světlé místo, ale vyhněte se takovému stanovišti, na kterém hrozí celodenní úpal.

2

Keř angreštu pěstujte v živné, dostatečně humózní půdě a dopřejte mu také dostatečnou zálivku.

3

Angrešt vysazujte na jaře anebo na podzim. Při sázení keře do jámy vložte nasekanou trávu a kompost. Keříky angreštu vyvazujte ke kůlu, aby je vítr nepřevrátil. Pro lepší úrodu angreštu i větší stabilitu keřů, zasaďte na zahradu těchto keřů hned několik. Angrešt můžete pěstovat na střídačku spolu s keři rybízu. Pro větší úrodu pod keř angreštu zasaďte kopřivy, po sklizni je jednoduše pokoste.

4

Každý rok na jaře keř angreštu zbavte starých výhonů. Na keři nechte pouze mladé výhony. Toto ořezání provádějte každý rok v únoru.

5

Angrešt hnojte každý rok v době vegetace jednou měsíčně tekutým hnojivem a kompostem.

6

Angrešt preventivně chraňte před hnědým americkým padlí postřikem Bioton.

7

Sklizeň plodů angreštu provádějte v červenci. Angrešt je nízkokalorický, obsahuje také vysoké množství vitaminu C.

8

Na podzim pod angreštem sesbírejte padlé větvičky, listí a mulčujte kompostem. Před příchozí zimou okolí kořenů angreštu chraňte drcenými větvemi.

Původní odrůda angreštu je se zelenými plody, pěstovat ale můžete i další kultivary s plody bílými, žlutými nebo červenými. Angrešt lze kompotovat, zpracovávat na džem i mošt, aniž by ztrácel prospěšné vlastnosti. Z usušených lístků angreštu lze spařením připravit výborný čaj.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat černý rybíz | rady
Jak pěstovat černý rybíz | rady. Černý rybíz přináší svěží letní ovoce s vysokým obsahem vitamínu C a železa. Keř černého rybízu je schopen vyrůst až…
Jak pěstovat „pomlázkovník“
Jak pěstovat „pomlázkovník“ | rady a tipy. Jestliže se chystáte plést letos na Velikonoce pomlázky, zhotovte si jednu navíc. Zkuste si z ní…
Jak na domácí kopřivový med | recept
Kopřivový med | recept. Med smíchaný se šťávou z májových kopřiv je skvělý pro jarní detoxikaci, čistí krev, pomáhá při chudokrevnosti a posiluje imun…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.