Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat azalky

02. Duben 2020
Jak pěstovat azalky

Azalky patří k velice oblíbeným květinám, ať už pěstovaným ryze jako pokojové anebo jako zahradní květiny. Azalky jsou kompaktní keře, které obvykle ani v průběhu zimy nepřicházejí o své lístky. V současné době můžete pěstovat různé azálie, jejich pěstování není náročné, jen si nejprve z té spousty možností musíte nejprve vybrat tu, která se vám bude nejvíce líbit.

Co je potřeba

  • vodu
  • květináč, truhlík, nádobu, zahradu
  • zeminu
  • hnojení
1

Azalku si ze semen vypěstujete jen stěží, lepší proto je, když si malou azalku koupíte a dále ji rozmnožujete prostřednictvím řízků.

2

Aby se azalce dařilo, musíte ji dát tam, kde se teplota pohybuje okolo 15 stupňů. V přílišném teplu jí začnou opadávat listy. Azalka potřebuje jasné a rozptýlené světlo. V létě keřík klidně vyložte na okenní parapet, balkon anebo zahradu.

3

Dříve než rostlinu zakopáte někde na zahradě, tak azalku nejprve navykejte na sluníčko, teprve až pak ji přesaďte do země, kde zůstane až do podzimu. Ven ji můžete dát až po třech zmrzlých, tedy v polovině května.

4

Azalku sázejte ideálně do směsi složené z jednoho dílu rašeliny, jednoho dílu jehličnaté zeminy, jednoho dílu písku a jednoho dílu humusu. Hlína musí mít půdu pH 5–6,5.

5

Azalka potřebuje velkou zálivku a to hlavně v létě. Rostlina nesmí nikdy přeschnout! Je proto dobré, když jednou týdně namočíte celý květináč do nádoby plné měkké vody bez vápníku. Přebytečnou vodu nechte okapat. V pokoji azalku roste a do květináče také vložte kamínky, které zvýší vlhkost. V zimě však zalévejte málo, pouze tak, aby kořenový bal nevyschnul.

6

Azalka potřebuje přihnojovat, hnojte ji v průběhu jara až do léta (poloviny července), a také před koncem zimy minerálními a organickými hnojivy.

7

Azalku rozmnožujte řízky. Řízky berte z nekvetoucích kořenových výhonů. Je důležité, aby řízky měly 3 páry listů. Takovéto řízky pak zanořte do písku na 3 týdny, kde vám zakoření.

8

Azalka kvete 6–8 týdnů. Postupně některé květy odkvetou a jiné začnou kvést. Po odkvětu květy postupně ulamujte, nakonec celý keřík pořádně prostříhejte, aby opět získal kompaktní celistvý tvar.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat Azalku
Jak pěstovat Azalku
Pěstování azalky. Azalka patří k pokojovým rostlinám, které vám udělají pořádnou parádu i v zimních měsících. Pokojová azalka je typickou zimní krásko…
anthurium anturie toulitka
Jak pěstovat anturie
Nevím, jak vy, ale já mám anturie spojené s noblesou, luxusem, svatbami a s pohřby. Pamatuji si, že ještě tak dvacet let zpátky byla známá u nás jen t…
Jak pěstovat gloxinie
Jak pěstovat gloxinie
Gloxínie je krásná pokojová, ale i balkónová květina původem z Brazílie. Rostlina gloxínie má velké listy, které vynikají sametově hladkým povrchem, a…
Jak pěstovat surfinie
Jak pěstovat surfinie
Surfinie jsou druhem petunií vyznačující se převislým a poměrně rychlým růstem. Vyšlechtili je v Japonsku (firma Suntory) a Surfinia byl patentově chr…
Jak pěstovat srdcovku nádhernou růžové květy
Jak pěstovat srdcovku nádhernou
Hledáte nenáročnou kvetoucí trvalku s krásnými květy do vaší zahrádky? Co si pořídit půvabnou rostlinku s vystihujícím jménem srdcovka nádherná? Pěsto…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.