Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat begónie | rady

Jak pěstovat begónie | rady. Pro pěstování begónie jsou vhodné truhlíky nebo závěsné nádoby, krásně prozáří barvami stinná místa zahrady. Vybrat si můžeme až z jednoho tisíce odrůd, květy begónie můžou mít různé barvy. Pro pěstování begónie v truhlíku jsou vyhledávané begónie hlíznaté, tradiční pokojovou rostlinou je pak begonia rex. Oblíbené díky odolnosti vůči slunci a suchu jsou pak suchovzdorné begónie voskovky. S těmito begóniemi se potkáte v parcích, v záhonech ve městech, ale jsou vhodné i do truhlíků a na zahrádku. Různé odrůdy begónií mají různé nároky, nicméně všechny vyžadují vyšší teploty.

1

Pěstování begónie ze semen

Zkušení pěstitelé doporučují předpěstování pro brzké kvetení. Pěstují se z pelet, ve kterých jsou semena begónie schovaná. Pelety umístíme na povrch substrátu a vydatně zalijeme, aby semena begónie mohla dobře vyklíčit. Klíčení probíhá ideálně ve 20°C.

2

Podmínky pro pěstování begónie

Letničky vysazujeme na zahradu po 15. květnu. Begónie potřebují dostatek světla, ale nesnášejí přímé slunce. Nejvhodnějším stanovištěm pro pěstování begónií je polostín. Begónii se daří v půdě bohaté na humus, je vhodný lehčí substrát, pH 6, můžeme zakoupit speciální substrát. Begónie nesnáší přesušení ani přemokření, proto zaléváme s rozvahou. Nároky na teplotu se podle odrůd liší. Begonie Elatior snáší teploty pod 18 stupňů, begonie Lorraine mohou být při 15 -18 stupních a hybridy Semperflorens jsou otužilejší.

3

Hnojení begónií

Pro hnojení begónií je ideální speciální tekutá směs, přihnojujeme jednou za 7-14 dní. Použít se mohou i jiná bezchlórová a nevápnitá hnojiva.

4

Množení begónií

Nové odrůdy vznikají z výsevů semen, starší řízkujeme. Řízky snadno zakoření ve vodě i v substrátu.

5

Choroby a škůdci

Hlíznaté begónie jsou citlivé na padlí, které se nejčastěji objevuje od srpna. Begónie proto preventivně postříkáme speciálními přípravky, např. Rubiganem nebo Bayletonem. Při vysoké vlhkosti begónie trpí hnilobou a hynou. Pozor na mšice a svilušky.

Doporučujeme nakupovat osivo a semena u osvědčeného prodejce Osiva-semena.cz. E-shop nabízí přes 1000 druhů netradičních kultivarů semen exotických rostlin, léčivých a aromatických bylin, palem vhodných i do našeho podnebí, kvetoucích rostlin nádherných barev, vůní a tvarů, tradiční i netradiční zeleniny a užitkových rostlin. Nízké ceny a krátké doby doručení, nakupování z pohodlí Vašeho domova.
Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat mračňák | rady
Jak pěstovat mračňák | rady. Pěstování mračňáku krok za krokem. Mračňák je krásná okrasná rostlina, která miluje slunce a teplo. Za dobrou péči se vám…
Jak pěstovat „pomlázkovník“
Jak pěstovat „pomlázkovník“ | rady a tipy. Jestliže se chystáte plést letos na Velikonoce pomlázky, zhotovte si jednu navíc. Zkuste si z ní…
Jak na domácí kopřivový med | recept
Kopřivový med | recept. Med smíchaný se šťávou z májových kopřiv je skvělý pro jarní detoxikaci, čistí krev, pomáhá při chudokrevnosti a posiluje imun…
Jak správně vybrat kompostér
Hnojit zahradu bez chemických prostředků a k tomu ještě využít veškeré biologické odpady vyprodukované v domácnosti není chimérou, ale základním princ…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.