Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat bohyšky (hosty) | rady

Jak pěstovat bohyšky (hosty) | rady

Jak pěstovat bohyšky (hosty) | rady. Tentokrát si povíme o pěstování rostliny, která je okrasná více listem než květem, avšak o nic méně efektní. Má tolik barevných a tvarových variant, že si na své přijdou milovníci žluté, zelené, bílé a dalších barev. Některé druhy jsou však okrasné i výrazným květem. Velkou výhodou je poměrně nenáročná péče.

Co je potřeba

výběr vhodné rostliny

konev s vodou

rycí vidle

1

Jedná se o trvalku, takže vybereme vhodné místo, kde se jí bude dařit na delší dobu. Tato rostlina na zimu naprosto zatahuje, takže při výsadbě musíme počítat s tím, že nárůst listové hmoty při obrašení rostliny po zimě bude značný.

2

Rostlina má velice masivní zásobní orgán hlíznaté povahy. Vytváří bohaté trsy listů. Jde vesměs o rostliny stínu a polostínu. Některé kultivary snesou při dostatku vody i slunce po větší část dne. Nikdy ale nesnesou úpal. Často jsou vysazovány do okolí kmenů stromů.

3

Je to rostlina velmi dlouhověká. V dobrých podmínkách je její životnost v podstatě neomezená. Má ráda kyprou zem, humózní, trvale vlhkou. Je zcela vytrvalá a nevymrzá ani v nádobách.

4

Drobnější druhy a kultivary se hodí také na skalky. Výborně se uplatní též u jezírek a na okrajích potůčků a ve společenstvu hajních rostlin. Pokud máme vzrostlejší kultivary, je lepší nepřesazovat, protože do větší velikosti nám narostou až za více let.

5

Pokud chceme rostliny množit, uděláme to dělením, a to na jaře. Vyryjeme rostlinu z původního místa, opatrně rozdělíme trs na poloviny případně třetiny. Na předem zvolených místech vyryjeme jámy 2x větší, než je trs, který do nich budeme vkládat. Do místa nalijeme asi jednu konev vody, můžeme přidat lopatku uleželého kompostu a vložíme rozdělenou část trsu. Půdou přihrneme, dostatečně přitlačíme, a pokud je potřeba, dosypeme ještě další zeminou. Nakonec rostlinu opět zalijeme.

6

Dále stačí o rostlinu pečovat pouze pravidelnou zálivkou, prokypřováním okolní půdy a občasným přihnojováním.

7

V domácích podmínkách je nejlepší množit rostliny dělením na podzim nebo brzy z jara. Pokud bychom chtěli trs rozdělit později, došlo by k silnému poškození listů. Bohyšky je možné množit i semenem, ale jedná se o poměrně zdlouhavou proceduru.

8

Při výsadbě na nové místo myslíme zvláště na to, že rostlina může mít zakrátko tolik listů, že se její objem zdvojnásobí. Rostlina může být jeden a půl krát širší než vyšší.

Tipy

Rostlina je nyní často využívána floristy.
Díky ohromné variabilitě můžete sestavit skutečně pozoruhodný záhon pouze z bohyšek. Mají velmi proměnlivou velikost, kde nejmenší rostliny dosahují výšky okolo 10 cm a největší druhy i okolo 60 cm.
Pro lepší zakořenění přidejte při výsadbě organický materiál.

Varování

Rostlina chutná slimákům, proto ji před nimi chraňte. Pravidelně také prohlížejte spodní části listů, zda se na nich slimáci neusazují.

Autor: ZBohdalova
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak a co udělat v dubnu na zahradě
Jak a co udělat v dubnu na zahradě
Po dlouhé zimě je tu konečně jaro a než se pustíme do klasických celoročních prací na zahradě, jako je pletí, kypření a zalévání, máme dnes v plánu si…
Jak pěstovat oxalis | rady
Jak pěstovat oxalis | rady
Jak pěstovat oxalis | rady. Oxalis, neboli česky šťavel, se vyskytuje v mnoha druzích. Většina z nich připomíná tvarem svých listů náš jetel…
Jak pěstovat verbenu | rady
Jak pěstovat verbenu | rady
Jak pěstovat verbenu | rady. Verbena u nás zdomácněla natolik, že dnes skoro nikdo neví, že tato krásná balkónová květina pochází z americký…
Jak pěstovat eukalyptus | rady
Jak pěstovat eukalyptus | rady
Jak pěstovat eukalyptus | rady. Eukalyptus, neboli česky blahovičník, je druh dřeviny, která se vyskytuje v přírodě v mnoha odrůdách stromů…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.