Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat břečťan | rady

Jak pěstovat břečťan | rady

Jak pěstovat břečťan | rady. Břečťan se k léčebným účinkům používal již v dávné minulosti. Pro své zázračné léčebné účinky byl břečťan považován za magickou rostlinu, a proto je spojen s celou řadou obřadů a dodnes se mu dává jistá symbolika nesmrtelnosti, přátelství, věrnosti a ženskosti. Břečťan se pěstuje jako venkovní okrasná popínavá rostlina, ale také i jako rostlina pokojová. Rozhodli jste se pěstovat břečťan? Poradím vám, jak na to.

Co je potřeba

vodu
vlhkost
hnojivo
stín
rašelinu
oporu, na níž se bude břečťan moci popínat

1

Pokud jste se rozhodli pro pěstování břečťanu, zasaďte ho (sazenici břečťanu, semena břečťanu anebo řízky) do stínu. Slunce břečťan totiž snáší velice špatně. Všeobecně platí pravidlo, že čím více zelená odrůda břečťanu, tím více stinné místo by to mělo být. Pakliže si chcete zkusit vypěstovat břečťan ze semen, vysévejte jej již na podzim. Na jaře pak výpěstky prokličkujte a odstraňte všechny nežádoucí výhonky.

2

Sazenice břečťanu sázejte brzy zjara, obvykle v únoru anebo v březnu, do středně těžké a dobře propustné zeminy. Rozhodli jste se pěstovat břečťan venku? Sázejte jej hned na počátku jara tam, kde má stín a oporu.

3

Už při nákupu sazenic anebo semen břečťanu si u prodejce zjistěte, v jakém sponu má být břečťan venku zasazen. V současnosti existuje přibližně 15 odrůd břečťanu, které se od sebe liší nejen barvou, ale i velikostí listů a šlahounů, což významně ovlivňuje jejich sadbu.

4

Jednou za 14 dní břečťan přihnojujte běžným tekutým hnojivem. V průběhu zimy postačí, když rostlinu přihnojíte pouze jednou měsíčně.

5

Břečťan potřebuje vodu, ale zároveň nesnáší přemokření, rostlinu proto zalévejte mírně a v zimě zálivku ještě více omezte. Přemokření způsobuje zčernání listů. Vody břečťan sice moc nepotřebuje, ale na vlhkost je hodně náročný. Rostlinu pěstovanou v pokoji proto musíte rosit každý den a květináč by měl stát v misce s kamínky.

6

Mladý břečťan snese teplotu maximálně do 10 °C, a proto jej na podzim vykopejte a zazimujte tam, kde se teplota pohybuje ideálně okolo 12 °C. Mladý břečťan se v průběhu jednoho roku přesazuje dokonce 2x. Každé jaro při přesazování rostlinu prořežte, odeberte nežádoucí výhonky a prokličkujte nové výhonky tak, aby rostlina rychleji rostla. Pokojově pěstovaný břečťan přesazujte pouze jednou do roka, starší rostlinu dokonce jen jednou za dva až tři roky.

7

Břečťan pěstovaný jako pokojová rostlina nepotřebuje žádné speciální podmínky, co se týče teploty, vystačí si s běžnou pokojovou teplotou, pokud by si však mohl vybrat, více se mu daří v chladnějších prostorech.

8

Břečťan můžete rozmnožovat celoročně, ale nejlepším obdobím je doba od prosince do ledna. Rozmnožujte jej řízkováním s délkou řízku od 6 – 10 cm. Břečťan vám pak v teplotě okolo dvaceti stupňů a vysoké vlhkosti zakoření velmi rychle.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat srdcovku nádhernou růžové květy
Jak pěstovat srdcovku nádhernou
Hledáte nenáročnou kvetoucí trvalku s krásnými květy do vaší zahrádky? Co si pořídit půvabnou rostlinku s vystihujícím jménem srdcovka nádherná? Pěsto…
Jak pěstovat žampiony | rady
Jak pěstovat žampiony | rady
Jak pěstovat žampiony | rady. Pokud máte rádi žampiony, můžete si je pěstovat sami. Tady je můj návod na pěstování žampiónů v domácnosti a postup jedn…
Jak pěstovat „pomlázkovník“
Jak pěstovat „pomlázkovník“
Jak pěstovat „pomlázkovník“ | rady a tipy. Jestliže se chystáte plést letos na Velikonoce pomlázky, zhotovte si jednu navíc. Zkuste si z ní…
Jak pěstovat medvědí česnek
Jak pěstovat medvědí česnek
Jak pěstovat medvědí česnek | rady a tipy. Medvědí česnek je oblíbená jarní bylinka, která sice roste i ve volné přírodě, neměla by se však trhat ve v…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.