Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat černý rybíz | rady

Jak pěstovat černý rybíz | rady. Černý rybíz přináší svěží letní ovoce s vysokým obsahem vitamínu C a železa. Keř černého rybízu je schopen vyrůst až do dvoumetrové výšky. Plody se na keři objevují od června do konce července. Pusťte se do pěstování černého rybízu podle tohoto jednoduchého postupu.

Co je potřeba

vhodnou půdu
keřík černého rybízu
zahradnické nůžky
rýč
síť anebo záclonu

1

Keře černého rybízu zasaďte na slunné stanoviště do výživné vzdušné půdy, která umí dostatečně zadržovat vlhkost. Černému rybízu nevadí ani vápenatá půda. Keř rybízu sázejte na podzim (anebo na jaře) do 40 centimetrů hluboké jámy, přičemž mezera mezi jednotlivými keříky rybízu by se měla pohybovat okolo 3 metrů. Jednotlivé keře můžete střídat s angreštem.

2

Keř rybízu před výsadbou na jeden den namočte do vody, teprve až potom jej vysaďte.

3

Ihned po vysazení rybízu výhony zkraťte, zbavte se i větví, které jsou příliš dole u země, a dále pak pod keř pro zvýšení úrody zasaďte kopřivy. Ty pak po sklizni normálně pokoste.

4

Černý rybíz potřebuje každé jaro důkladně prořezat. Řezáním byste se měli snažit získat 33 % 3-letého keře, 33 % dvouletého dřeva a 33 % jednoletého dřeva. Prořezáváním zvyšujete úrodnost černého rybízu.

5

Černý rybíz dostatečně zalévejte, je velice náročný na závlahu.

6

Před nálety ptáků chraňte plody černého rybízu speciálními textilními sítěmi anebo záclonami.

7

Plody černého rybízu sbírejte zhruba od první poloviny července až do poloviny srpna.

8

Černý rybíz množte dělením anebo srpnovými (případně zimními) řízky.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak správně uskladnit jablka | rady
Jak správně uskladnit jablka | rady. Naši předkové si dokázali velmi vážit úrody, kterou sklidili, a tak se také dokázali dobře postarat o její kvalit…
Jak pěstovat černý kořen
Černý kořen (neboli hadí mord španělský – latinsky pak  scorzonera hispanica) je druh kořenové zeleniny, která se na našich zahrádkách v sou…