Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat Gazanii splendens | rady a tipy

17. Březen 2022

Jak pěstovat Gazanii splendens | rady a tipy. Právě teď je čas na výsev semen letniček. Už máte vybrané druhy, které letos budou zdobit vaši zahradu, balkon nebo jen truhlíky za oknem? Jestliže jste se ještě nerozhodli, nabízíme vám tip na pěstování nenáročné a krásné letničky – gazánie. 

Gazanie zářivá je vděčná a nenáročná letnička, jejímž původním domovem je Afrika, kde roste jako trvalka. České jméno této krásné rostliny se neužívá (pojichlup), v praxi se používá latinský název. Rostlina vyrůstá z přízemní listové růžice, listy se podobají pampelišce. Velké, výrazně zbarvené květy (až 10 cm v průměru) vyrůstají na stonku dlouhém 20–30 cm.. Gazánie zdobí jen zahrádku, její květy se nehodí k řezu, u většiny odrůd se po utržení uzavřou. Pro některé nové odrůdy to ale údajně neplatí. Na zahrádce se v plné kráse předvedou jen za slunečného dne, za deště se květy neotevřou a na noc se zavírají.

Gazánie dobře prospívají na místech s lehčí půdou a plném slunci. Hodí se k výsadbě do větších ploch, vynikne jejich atraktivní tvar a barvy. Dobře se pěstují i ve venkovních truhlících a nádobách. Paleta barev je poměrně pestrá – bílá, žlutá, oranžová, růžová, purpurová, dokonce i pruhované a dvoubarevné. Květy podobné gerberám vás budou těšit od června do počátku podzimu, při absenci mrazíků kvetou ještě déle. První mrazík rostlinku zničí.

Gazánie se snadno pěstují doma ze semen vysévaných v březnu a dubnu do substrátu pro výsev. Optimální teplota pro klíčení je v rozmezí 21–24 °C. Pravidelně rosíme, aby zemina nevyschla. Semínka mají velmi dobrou klíčivost. Na záhon sazeničky přesazujte po ledových mužích do začátku června, 20–30 cm od sebe, do lehčí půdy. Mladé rostliny velmi dobře snášejí výsadbu bez kořenového balu (prostokořenná sadba). Brzy po vysazení začínají kvést.

Gazánie nemá ráda přemokření, občasné sucho jí nevadí. Zalévejte raději ráno, aby listy přes den oschly, zabráníte tím rozvoji houbových chorob na listech.

Gazánie se dají uchovat i na příští rok, zazimujte je stejně jako pelargonie na chladném a světlém místě.

Autor: Mirka K.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.