Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat jitrocel | rady

Jak pěstovat jitrocel | rady

Jak pěstovat jitrocel | rady. Jitrocel jednou z našich nejznámějších léčivých bylin. Kromě toho také i velice rozšířený plevel. Jitrocel roste volně na poli, rumištích anebo u příkopů. Naleznete jej po celém světě. Jitrocel sám o sobě představuje více než 200 druhů, přičemž u nás v Česku jich naleznete asi 6. Ptáte se, když je to plevel, tak proč jej pěstovat? Jeho účinky a využití jsou tak široké, že je poptávka po jitroceli v současné době veliká, a tak se jeho pěstování rozhodně vyplatí. Ve velkém jej vykupují farmaceutické i kosmetické společnosti.

Co je potřeba

půdu bohatou na přísun živin
hnojiva
semena či osivo jitrocele
vlastní ruce

1

Pěstování jitrocele není vůbec náročné. Jitrocel je velice přizpůsobivou rostlinou. Pro jeho pěstování potřebujete půdu, kterou zbavíte plevele a která má dostatečný přívod živin. Nejvíce ji vyhovuje slunné místo, ale pozor pokud je velmi teplé a suché, snižuje to jeho výnos. Ideální prostředí je tedy takové, kde dochází přibližně k 500 mm srážek za rok. Půdu má rád hlinitou anebo hlinito-písčitou.

2

K sázení potřebujete kvalitní osivo jitrocele. Tato semena jitrocele pak sázíte do řádků ve vzdálenosti cca 30 až 40 cm od sebe. Semena jitrocele vysévejte v dubnu.

3

V průběhu růstu jej můžete přihnojovat fosforečnany, hnojivo N zbrzdí kvetení jitrocele, což je žádoucí. V průběhu růstu je zapotřebí půdu odplevelovat.

4

Jitrocel sklízejte několikrát do roka. Sklízí se semena jitrocele, ale ještě více jeho listy, které se pak následně suší na slunci v max. 5 cm vrstvě a dosušují se ve vzdušných prostorech. Sklízí se ještě dříve, než vykvete. Jitrocel u nás kvete obvykle od května do října. Listy se doporučují sbírat v období od května do konce srpna. Sběr se doporučuje ve slunných dnech a ideálně okolo 14. hodiny. Dávejte si pozor, abyste listy zbytečně nepomačkali. Listy se trhají rovnou u země. Sklidit jitrocel v průběhu jednoho roku stihnete tak 3x – 4x.

5

Pokud zasadíte jitrocel v dubnu, ještě ten rok stihnete listy jitrocele posbírat celkem 3x. Jeden ar jitrocele vám tak za jeden rok dá 40 kilogramů této drogy.

6

Jitrocel je trvalka a můžete ji bez obav pěstovat na jednom stanovišti po dobu 2 – 5 let.

Doporučujeme nakupovat osivo a semena u osvědčeného prodejce Osiva-semena.cz. E-shop nabízí přes 1000 druhů netradičních kultivarů semen exotických rostlin, léčivých a aromatických bylin, palem vhodných i do našeho podnebí, kvetoucích rostlin nádherných barev, vůní a tvarů, tradiční i netradiční zeleniny a užitkových rostlin. Nízké ceny a krátké doby doručení, nakupování z pohodlí Vašeho domova.

Tipy

Jitrocel je velmi léčivá bylinka, která se používá k výrobě léků na astma, kašel či zlepšení dýchání. Jitrocel je ale velice dobrý při řešení popálenin, ekzémů, hojení ran, k zastavení krvácení anebo ke zlepšení trávení. Hojně se užívá i v kosmetickém průmyslu, protože jitrocel má silné protizánětlivé a antibiotické účinky. V pleťové kosmetice tedy hojí, uklidňuje a pomáhá řešit akné. Kromě toho však jitrocel můžete užít i v kuchyni. Hodí se totiž do salátů, polévek i k zabalení do závitků a smažení.

Varování

Pozor dejte na mšice, které mohou jitroceli velice ublížit. Pokud jej mšice napadnou je zapotřebí použít adekvátní postřik např. Calypso 480.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat mračňák | rady
Jak pěstovat mračňák | rady
Jak pěstovat mračňák | rady. Pěstování mračňáku krok za krokem. Mračňák je krásná okrasná rostlina, která miluje slunce a teplo. Za dobrou péči se vám…
Jak pěstovat srdcovku nádhernou růžové květy
Jak pěstovat srdcovku nádhernou
Hledáte nenáročnou kvetoucí trvalku s krásnými květy do vaší zahrádky? Co si pořídit půvabnou rostlinku s vystihujícím jménem srdcovka nádherná? Pěsto…
Jak pěstovat žampiony | rady
Jak pěstovat žampiony | rady
Jak pěstovat žampiony | rady. Pokud máte rádi žampiony, můžete si je pěstovat sami. Tady je můj návod na pěstování žampiónů v domácnosti a postup jedn…
Jak pěstovat „pomlázkovník“
Jak pěstovat „pomlázkovník“
Jak pěstovat „pomlázkovník“ | rady a tipy. Jestliže se chystáte plést letos na Velikonoce pomlázky, zhotovte si jednu navíc. Zkuste si z ní…
Jak pěstovat medvědí česnek
Jak pěstovat medvědí česnek
Jak pěstovat medvědí česnek | rady a tipy. Medvědí česnek je oblíbená jarní bylinka, která sice roste i ve volné přírodě, neměla by se však trhat ve v…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.